A A+ A++

Do wypadku na ul. Sokratesa doszło pod koniec października ubiegłego roku. Według świadków zdarzenia kierowca bmw jadący z dużą prędkością wjechał w pieszego przechodzącego przez przejście. Razem z mężczyzną przez jezdnię przechodziła również kobieta z dzieckiem w wózku. Pieszy zmarł mimo reanimacji. Jak się później okazało kierowca był trzeźwy.

ZOBACZ: Wypadek na Bielanach. Służby rozpoczęły montaż progów zwalniających na ul. Sokratesa

Krótko po wypadku mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym oraz narażenia pieszych – kobiety i dziecka – znajdujących się na przejściu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Niedozwolone modyfikacje pojazdu

Niedawno – po uzyskaniu opinii biegłych – śledczy zmienili zarzut na zarzut zabójstwa w zamiarze ewentualnym. Chodzi o opinię z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych oraz opinię z zakresu techniki motoryzacyjnej.

– W pierwszej z opinii biegły wskazał że podejrzany poruszał się z prędkością 136 km/h obszarze, gdzie dopuszczalna prędkość wynosiła 50 km/h. Podejrzany nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych i potrącił pokrzywdzonego, który zmarł na miejscu zdarzenia – informuje rzecznik prok. Mirosława Chyr.

ZOBACZ: Patrole straży miejskiej na ul. Sokratesa. Zamiast progów zwalniających

Jak zaznacza Chyr, na podstawie badań technicznych pojazdu, ustalono, że samochód, którym podejrzany jechał był w stanie technicznym, który nie pozwalał na dopuszczenie go do ruchu.

– Ten samochód został przystosowany do ruchu prawostronnego podczas, gdy producent nie przewidywał takich zmian dla tego typu pojazdu – zaznacza prokurator. Auto miało zmodyfikowany układ hamulcowy, w tym zdemontowany czujnik ABS, zmodyfikowany układ kierowniczy i układ zawieszenia.

“Przewidywał możliwość zabicia człowieka”

– Prokurator ocenił te wszystkie okoliczności i uznał, że w takiej sytuacji poruszając się takim pojazdem, z taką prędkością podejrzany przewidywał możliwość zabicia człowieka i godził się na popełnienie takiego czynu – wskazuje prokurator Mirosława Chyr.

Prokuratura podkreśla, że zmiana zarzutu jest zmianą istotną, gdyż pierwotny zarzut jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Obecnie mężczyźnie grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

ZOBACZ: Trzaskowski po wypadku na ul. Sokratesa zapowiada zmiany. Strefa tempo 30 na każdym osiedlu

Śledczy zaznaczają, że nie dysponują jeszcze ostateczną opinią biegłych psychiatrów. Zwracają również uwagę, że po zmianie zarzutu podejrzany zostanie ponownie skierowany na badanie sądowo-psychiatryczne. Biegli zdecyduję też o konieczności przeprowadzenia obserwacji psychiatrycznej.

Kierowca bmw obecnie przebywa w areszcie. Nie przyznaje się do zarzutu i odmawia składania wyjaśnień.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

msl/ PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułKoronawirus “uziemił” w Niemczech boliwijskich muzyków. Od marca nie mogą wrócić do domu
Następny artykułPomimo epidemii oddali krew. Teraz jest szczególnie potrzebna!