A A+ A++

Wystarczy kilka dni pracy i parę sprawdzonych rozwiązań aranżacyjnych, aby zamienić swój balkon czy taras w inspirującą oazę spokoju lub w energetyczną przestrzeń do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Podpowiadamy, w co warto zainwestować, by cieszyć się przywilejami z posiadania dodatkowego „salonu” na świeżym powietrzu

AGATA LEGAN

Taras i balkon to zazwyczaj przestrzenie, gdzie w miarę możliwości spędzamy całkiem sporo czasu od wiosny aż do późnej jesieni. Jeśli urządzimy je ciekawie i funkcjonalnie, staną się nie tylko miejscem do łapania oddechu, lecz także do zabawy, biesiadowania, wypoczynku, tworzenia, oddawania się zielarskiej pasji czy każdej formy aktywności, na którą będziemy mieli ochotę. Nawet niewielki metraż da się zagospodarować tak, żeby spełniał wiele zadań i oferował różne możliwości, co nie oznacza jednak, że twój balkon czy taras musi być wszechstronny.

Aranżowanie zawsze najlepiej zacząć od ustalenia własnych priorytetów. Warto już na początku zdecydować, czy zależy nam na stworzeniu przytulnego azylu, zewnętrznej jadalni lub kuchni z grillem, czy może romantycznego zakątka? Czy podoba się nam styl minimalistyczny, czy raczej wiejski? Czy chcemy na swoim terenie małych lokatorów, takich jak ptaki i owady? Odpowiedzenie sobie na te pytania pomoże nam podjąć kolejne decyzje.

Zielony skrawek domu

Zarówno taras, jak i balkon, również ten o niedużym metrażu, powinien być przede wszystkim częścią domu przeznaczoną do kontaktu z naturą. Nie trzeba od razu kupować niezliczonej ilości nowych roślin, chyba że mamy na to powierzchnię i pieniądze. Równie dobrze sprawdzi się wystawienie na zewnątrz roślin doniczkowych, które już mamy. Można je także zawiesić, np. na łańcuchach lub w makramach, albo ustawić na półkach na zewnętrznej ścianie budynku. Kwiaty czy warzywa, takie jak pomidor lub papryka, oraz aromatyczne zioła można hodować w skrzynkach zawieszonych np. na balustradzie. W Polsce najczęstszą ozdobą balkonów, zewnętrznych parapetów i ogrodzeń wokół tarasów są pelargonie. O ich popularności decyduje dostępność, ogromny wybór gatunków, odporność na różne warunki atmosferyczne i długie tygodnie nieustannego kwitnienia.

Jeśli zależy nam na efektownych odmianach, wybierzmy rośliny o zwisających pędach i wyrazistych kolorach, np. surfinie, lobelie lub fuksje. Pamiętajmy, aby zawsze dopasowywać kwiaty do warunków, które panują w naszym zakątku, tj. wietrzności, strony świata, nasłonecznienia. Jedną z głównych zasad jest ponadto sadzenie roślin, które kwitną w różnym czasie, zdobiąc przestrzeń naprzemiennie przez kilka miesięcy.

Ciekawym rozwiązaniem są też żywopłoty, zachwycające trawy ozdobne, rozłożyste pnącza, rośliny szczepione na nóżkach, w tym drzewa, które w takiej postaci nie potrzebują za dużo ziemi i dają sobie radę w donicach. Ich stylowe przycinanie, np. na kształt kuli lub spirali, nada ogrodowi wyjątkowy charakter.

Wyposażenie na miarę

Aranżacja balkonu czy tarasu powinna podkreślać naszą osobowość i odzwierciedlać indywidualne upodobania, zaczynając od tego, czy zdecydujemy się na posadzkę z płytek, kamienia, drewna, czy może sztucznej trawy, która błyskawicznie zazielenia balkon. Metalową lub drewnianą balustradę szybko da się odmienić, np. malując ją lub wypełniając matą bambusową, trzcinową czy wiklinową. Idealnym uzupełnieniem będą odpowiednie meble, np. stabilny, mały stolik z krzesłem do picia porannej kawy, leżanka do relaksu po pracy, kanapa na zadaszony lub osłonięty żaglem taras, a także zewnętrzny kominek lub ruszt, jeśli pozwala nam na to przestrzeń, oczko wodne, altanka, hotel dla owadów, budki i poidełka dla ptaków, hamak, huśtawka czy tzw. gniazdo. Funkcję mebli tarasowych mogą pełnić palety, beczki, szpule do kabli i inne przedmioty poddane renowacji – najlepiej polakierować je lub pomalować specjalnymi powłokami z impregnatem przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz, które tworzą łatwe do czyszczenia powierzchnie. Klimat zapewni odpowiednie oświetlenie, sznury świetlne lub taśmy ledowe, stylowe pochodnie albo świece, kolorowe koce i poduszki, zabawne wiatraczki oraz melodyjne dzwonki wietrzne. Ciekawym pomysłem mogą być futurystyczne meble z tworzywa, które przypominają rzeźby, albo… rozbicie namiotu na balkonie. To może być atrakcja nie tylko dla dzieci.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiezwykłe odkrycie dzięki teleskopowi ALMA. Dotyczy centrum Drogi Mlecznej
Następny artykuł30-lecie odrodzonego samorządu