O pompach ciepła mówi się, że jest to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na zapewnienie jesienią i zimą optymalnej temperatury w domu. Chwali się je również ze względu na to, że potrafią generować sporo oszczędności. Co wpływa na to, że pompy ciepła cieszą się taką opinią?
Ekologiczne OZE
Skrótem OZE określa się tak zwane odnawialne źródła energii, czyli naturalne zasoby, pozwalające na wytwarzanie energii — elektrycznej czy grzewczej. Z tego powodu OZE stanowią alternatywę dla paliw kopalnych. Jednak w odróżnieniu od tradycyjnych paliw i sposobów ich pozyskania, korzystanie z odnawialnych źródeł energii nie przyczyniają się do uszczuplania istniejących zasobów. Wszystko dlatego, że idea korzystania z OZE bazuje na powtarzalnych procesach występujących w przyrodzie — wykorzystuje się do wytworzenia energii promienie słoneczne, wiejący wiatr czy płynącą bądź stojącą w zbiornikach wodę.
Pompa ciepła, w zależności od jej rodzaju, do uzyskania energii grzewczej wykorzystywać może trzy źródła: powietrze, wodę bądź grunt. Znajdujące się tam ciepło, dzięki specjalnym przemianom termodynamicznym przeobrażane jest w ciepło grzewcze, które finalnie rozprowadzane jest po instalacji grzewczej w ogrzewanym budynku. Sama zaś energia pobrana z każdego z wymienionych źródeł występuje naturalnie i jest całkowicie niewyczerpalna. Nie kończy się, ponieważ jej ilość i szybkość odnawiania się są na tyle duże, że w praktyce zużycie jest nieznaczące i niezauważalne. Z ekologicznego punktu widzenia, ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła jest jedną z przyjaźniejszych środowisku metod.
Brak zanieczyszczenia powietrza
Pompy ciepła nie zużywają zasobów kopalnych do ogrzewania budynków, ale też przyczyniają się do tego, że oddychamy zdrowszym powietrzem. Wspomniane przetwarzanie ciepła na energię grzewczą, pompa ciepła przeprowadza bez jakiegokolwiek udziału reakcji spalania. Przypomnijmy, że przy ogrzewaniu chociażby węglem, przez komin wydostają się substancje uboczne spalania — dym, którego skład niejednokrotnie nie sprzyja utrzymaniu czystego powietrza, szczególnie, jeśli mamy do czynienia z wątpliwymi jakościowo piecami. Ekolodzy niejednokrotnie zwracają uwagę na to, wzrasta udział smogu w powietrzu. Skondensowany, lotny brud z organicznymi związkami chemicznymi to nie tylko kwestia obniżającej się jakości powietrza, ale też przyczyna wielu schorzeń i chorób pulmonologicznych. To z uwagi na tego typu zanieczyszczenia wprowadzono rządowy program Czyste Powietrze, który zachęcać ma do wymiany nieefektywnych pieców na takie instalacje, które wykorzystują OZE, w tym właśnie na ekologiczne pompy ciepła. Na znaleźć można wiele modeli i typów pomp ciepła, jak również liczyć można na kompleksowy wachlarz usług — od projektu instalacji, przez montaż, aż po usługi przeglądów czy serwisowania pomp ciepła.
Ekonomia pomp ciepła
Czy pompy ciepła są rozwiązaniem ekonomicznym? Zdecydowanie tak, i to na wielu poziomach.
Po pierwsze, jedną z najbardziej oczywistych kwestii jest oszczędność na paliwach kopalnych. Ogrzewając dom za pomocą OZE, nie trzeba wydawać pieniędzy na węgiel kamienny, którego cena obecnie systematycznie wzrasta, nie ma też rachunków za ogrzewanie gazem. Koszt ogranicza się jedynie do samej inwestycji w pompę ciepła. A ta zaś może zostać zminimalizowawana pod względem wydatków dzięki wspomnianemu wcześniej dofinansowaniu w ramach programu Czyste Powietrze. Program zakłada podstawowy, podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania — jego warunki są zmienne, dlatego warto śledzić aktualny stan prawny, tak aby wiedzieć, na jaką dotację można liczyć.
Po drugie zaś, jeżeli w budynku zainstalowana jest wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli zastosowana jest tzw. rekuperacja ciepła, dodatkowo zaoszczędzić można wytworzone ciepło. Szacuje się, że oszczędności sięgać mogą nawet 30-40%. Dzięki oszczędzaniu ciepła, pompa ciepła pracuje wydajniej.
Pompy ciepła niewątpliwie wpisują się w proekologiczne dążenia wśród wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Polecane są przez doświadczonych architektów, jako metoda na ogrzewanie budynku w zgodzie z naturą. Inwestycją w pompę ciepła zwraca się zwykle w ciągu kilku lat, przy czym bezawaryjność dobrych dobrych instalacji tego typu rozciąga się nawet na dwie dekady!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS