W sportowej kapitule plebiscytu zasiedli: mistrzowie olimpijscy Leszek Blanik i Adam Korol, Jacek Podgórski z Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Sopotu, Paweł Brutel – zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu, Maciej Kowalczuk – zastępca dyrektora departamentu ds. sportu urzędu marszałkowskiego oraz redaktor Tomasz Osowski – kierownik działu sportowego Wyborczej Trójmiasto. Kto według nich zasłużył na nominację?

DRUŻYNA ROKU

VBW Arka Gdynia (koszykówka kobiet)
Absolutny hegemon polskich parkietów, zespół niepokonany w kraju od niemal dwóch lat i 40 meczów! W 2020 r. wywalczył potrójną koronę, czyli mistrzostwo, Puchar Polski i Superpuchar Polski. Występował również w rozgrywkach Euroligi.

Biało-Zielone Ladies Gdańsk (rugby kobiet)
Dominacja gdańskich rugbistek trwa już dekadę, w ubiegłym roku wywalczyły 10. z rzędu tytuł mistrzyń Polski. Zrobiły to w znakomitym stylu wygrywając wszystkie sześć turniejów zaliczanych do ostatecznej klasyfikacji.

Interplastic Osowa (unihokej kobiet)
To również etatowy zdobywca złota w polskiej lidze. Unihokeistki z Osowy wywalczyły mistrzostwo Polski po raz piąty z rzędu.

Lechia Gdańsk (piłka nożna mężczyzn)
Po świetnym sezonie 2019/20 (3. miejsce w Ekstraklasie, Puchar Polski, Superpuchar), tym razem podopieczni Piotra Stokowca zeszli o stopień niżej. Ligowe rozgrywki zakończyli na 4. miejscu, a w finale Pucharu Polski po dramatycznym meczu musieli uznać wyższość Cracovii.

Ogniwo Sopot (rugby mężczyzn)
Rozgrywki ligowe rugbistów zostały z powodu koronawirusa zawieszone, ale zespół z Sopotu wywalczył Puchar Polski Ekstraligi.

Stoczniowiec Gdańsk (hokej na lodzie kobiet)
Tu mamy do czynienia z kolejnym prawem serii. Hokeistki z Gdańska w 2020 r. po raz piąty z rzędu zostały wicemistrzyniami Polski (choć formalnie rozgrywki nie zostały dokończone z powodu pandemii). Ich prześladowczynie to zespół Polonii Bytom, który za każdym razem zdobywał złoto.

Trefl Gdańsk (siatkówka mężczyzn)
Przerwane z powodu pandemii koronawirusa rozgrywki sezonu 2019/20 zespół zakończył na 5. miejscu, miał też wystąpić w finałowym turnieju Pucharu Polski, który ostatecznie został anulowany. Podopieczni Michała Winiarskiego jeszcze lepiej spisują się w obecnym sezonie, w którym fazę zasadniczą zakończyli sezon na 3. miejscu i ponownie awansowali do finałowego turnieju Pucharu Polski.

ODKRYCIE ROKU

Kamila Borkowska (GTK Gdynia/VBW Arka Gdynia, koszykówka)
18-letnia środkowa (200 cm wzrostu!) to wielki talent polskiej koszykówki, niektórzy uważają, że na miarę Małgorzaty Dydek. Już jest powoływana do kadry narodowej seniorek, coraz lepiej radzi sobie również w rozgrywkach Polskiej Ligi Koszykówki Kobiet.

Mateusz Gwóźdź/Gustaw Miciński (YKP Gdynia, żeglarstwo)
Utalentowana załoga w klasie 29er, wywalczyła m.in. mistrzostwo Polski seniorów w sprincie oraz mistrzostwo Polski klas nieolimpijskich.

Dmitrij Janczylik (UKS Galeon Gdynia, judo)
Zawodnik startujący w kategorii do 90 kg. W 2020 r. został mistrzem Polski juniorów młodszych.

Kacper Majewski (Cartusia, kolarstwo)
18-letni zawodnik mimo młodego wieku już zalicza się do czołówki polskich torowców, startuje również na szosie. Na mistrzostwach Europy seniorów w kolarstwie torowym w Fiorenzuoli wchodził w skład zespołu, który wywalczył 5. miejsce w wyścigu na dochodzenie. W 2020 r. wywalczył kilka medali mistrzostw Polski (m.in. złoto w jeździe dwójkami na czas oraz w wyścigu indywidualnym juniorów).

Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot, żeglarstwo)
Wzorowo rozwijający sie talent w konkurencjach deski z żaglem (RS:X oraz Foil). W 2020 r. 18-latek został m.in. wicemistrzem Europy juniorów w klasie RS:X, był również 6. w mistrzostwach Europy w Foil.

Krzysztof Różnicki (Cartusia, lekkoatletyka)
Rewelacyjny mistrz Polski seniorów w biegu na 800 m. 17-latek pokonał w finale m.in. Mateusza Borkowskiego (srebrny medalista niedawnych Halowych Mistrzostw Europy) oraz Michała Rozmysa. Zdobył również mistrzostwo Polski do lat 18.

Jacek Sobczak/ Szymon Tomiak (AZS AWFiS Gdańsk)
Startując w konkurencji dwójka bez sternika młodzi zawodnicy AZS AWFiS zdobyli mistrzostwo Polski juniorów, a na mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej wywalczyli 8. miejsce. Szymon odziedziczył talent po ojcu Tomaszu Tomiaku, medaliście olimpijskim z Barcelony (1992), który niestety w ubiegłym rok zmarł po długiej chorobie.

Jakub Szymański (SKLA Sopot, lekkoatletyka)
Niezwykle utalentowany 19-letni zawodnik, który specjalizuje się w biegach płotkarskich na 60 m (hala) oraz 110 m (otwarty stadion). W 2020 r. został mistrzem Polski do lat 20 na 110 m, już w obecnym osiągał fantastyczne wyniki w biegu na 60 m (najlepszy czas na świecie wśród juniorów).

Karol Urbanowicz (Trefl Gdańsk, siatkówka)
19-letni środkowy, który coraz lepiej radzi sobie w zespole Trefla w PlusLidze. Ma ogromne możliwości motoryczne i wkrótce może pójść w ślady swoich wielkich poprzedników w barwach Trefla – Piotra Nowakowskiego czy Wojciecha Grzyba.

Wiktoria Wróbel (MRKS Gdańsk, tenis stołowy)
Przeszła do historii polskiego tenisa stołowego jako najmłodsza zdobywczyni medalu mistrzostw Polski seniorek. Zdobywając brąz w turnieju indywidualnym, miała zaledwie 13 lat! W mistrzostwach Polski kadetek zdobyło złoto indywidualnie i drużynowo oraz srebro w grze podwójnej i mieszanej.