A A+ A++

Prezes Szaniawski wziął udział w panelu pt. „Polskie MŚP dostawcami dla globalnych graczy”, podczas którego mówił m.in. o tym, jak polskie małe i średnie przedsiębiorstwa konkurują z podmiotami z całej Europy w zakresie technologii kosmicznych. Dziś to przede wszystkim sondy, a w tym satelity i misje eksploatacyjne (np. jak te na Marsa), za których tworzenie odpowiada kilku dużych integratorów międzynarodowych, obudowanych całym łańcuchem dostaw systemów, podsystemów i komponentów.

„Działa to w ten sposób, że duzi gracze dzielą się ryzykiem z mniejszymi, ale ci mniejsi zyskują szanse na wejście na rynek ze swoimi rozwiązaniami. To faktycznie ma miejsce i w tym uczestniczą polskie MŚP” – mówił prezes Szaniawski. Podkreślił, że za tą współpracą idzie także transfer know-how i technologii, co również wpływa na rozwój polskich podmiotów.

„Przewagą polskich firm są przede wszystkim ludzie. Tak często powtarzamy, że mamy utalentowanych inżynierów, iż wydaje się to wyświechtanym frazesem. Ale to jest fakt. Pracują z pasją i mają ogromną wiedzę. Często posiadają także ogromne doświadczenie międzynarodowe” – podkreślił Szaniawski.

Europejska Agencja Kosmiczna bardzo liczy na współpracę z polskimi MŚP. Obecnie na jej platformie zarejestrowanych jest ok. 400 podmiotów z Polski, z czego większość to małe i średnie przedsiębiorstwa.

„Przodujemy w robotyce kosmicznej mechanice precyzyjnej, elektronice oraz…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułCall of Duty Black Ops – Cold War – gorąca zimna wojna dla wielu graczy PC, PS5, XSX, PS4, XONE
Następny artykuł“Diuna”: oficjalny zwiastun już w sieci. To najbardziej wyczekiwany film ostatnich lat