Uroczyste spotkanie z okazji wypadających w październiku: Międzynarodowego Dnia Osób Starszych oraz Europejskiego Dnia Seniora zostało zorganizowane przez Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Radzyniu. Wydarzenie odbyło się 23 października w Domu Ludowymi w Sitnie. Gościem spotkania był burmistrz Radzynia Jerzy Rębek.
Na spotkanie przybyli przedstawiciele kół PZERiI z: Czemiernik z przewodniczącą Barbarą Strzyżewską, Wohynia z Kazimierzem Brudkowskim oraz Kąkolewnicy z przewodniczącym Markiem Kowalskim, a także Miejskiego Klubu Seniora z Radzynia ze Stanisławem Wachnikiem oraz Stowarzyszenia „Radzyńskie Wrzosy” z przewodniczącą Haliną Mazur.
Jak zaznaczył na wstępie Kazimierz Zdziebłowski – przewodniczący radzyńskiego Oddziału PZERiI obchody Dnia Seniora mają na celu integrację seniorów, popularyzację ich udziału w życiu ekonomicznym i kulturalnym, ukazania ich roli w społeczeństwie.
Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek złożył seniorom życzenia jak najbardziej aktywnego i owocnego spędzania czasu „złotej jesieni” życia, w atmosferze życzliwości i zrozumienia. Wspominał takie właśnie spotkanie z Przewodniczącym radzyńskiego Oddziału PZERiI, które przebiegło przyjacielskiej, pełnej wzajemnego zrozumienia atmosferze, przyniosło wiele konstruktywnych wniosków. Potwierdził to Kazimierz Zdziebłowski.
Opiekun Miejskiego Klubu Seniora Stanisław Wachnik podkreślał bardzo dobrą współpracę z radzyńskim Oddziałem PZERiI i jej Przewodniczącym.
Podziękowania za pracę w PZERiI i życzenia oraz drobne upominki złożyli obecni na spotkaniu przedstawiciele kół Związku z powiatu radzyńskiego.
Na zakończenie części oficjalnej wybrzmiał Hymn Seniorów, a następnie rozpoczęła się część towarzyska.
Jesienią trzykrotnie obchodzone są święta „seniorskie”: 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października – Europejski Dzień Seniora, a 20 listopada – Ogólnopolski Dzień Seniora. Wszystkie te daty mają wspólny cel – zmianę społecznego postrzegania osób starszych i podejmowanie działań w celu zapewnienia im godnych warunków życia, a są to: walka z wykluczeniem, ułatwienie dostępu do opieki medycznej i zapewnienie dostępu do życia kulturalnego i społecznego.
Obecnie na świecie żyje ok. 600 mln osób powyżej 60 roku życia, demografowie przewidują że w 2050 będzie to ok. 2 mld, głównie w krajach rozwijających się, stąd potrzebne są różne formy aktywizacji osób w podeszłym wieku: warsztaty, szkolenia, kursy, koła zainteresowań, które zapewnia seniorom rozwój i utrzymanie kondycji fizycznej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS