Śluby osób LGBT, zachęty, by do seminariów wstępowały osoby homoseksualne, zgoda na kapłaństwo kobiet, czy w końcu tolerancja dla środowisk LGBT. Organizacja Inclusive Churches przygotowała Tęczowy Indeks Kościołów w Europie w 2020 roku. Okazuje się, że polski Kościół we wspomnianym rankingu zajmuje ostatnie miejsce.
“Indeks został opracowany we współpracy z Protestant Theological University (Amsterdam, Holandia). Badanie dotyczyło 46 Kościołów w Europie, badanych na podstawie 47 kryteriów. Wśród tych Kościołów znalazły się dwa działające w Polsce : Kościół Rzymskokatolicki oraz Kościół Luterański (Ewangelicko-Augsburski). Po raz pierwszy opracowano obiektywne informacje o sytuacji osób LGBTI w ich kościołach. Mamy nadzieję, że ten instrument zachęci Kościoły do przyjrzenia się temu, co konkretnie mogą zrobić, aby poprawić sytuację swoich członków LGBTI.
Nasza Fundacja Wiara i Tęcza, jak wiele innych organizacji zrzeszonych w Euroforum, brała udział w wypełnianiu ankiet do badania.” – czytamy na profilu Fundacji Wiara i Tęcza.
Choć postępowcy załamują ręce, pozycja polskiego Kościoła cieszy. Spośród wszystkich 46 badanych wspólnot nasz zajął ostatnie miejsce. Co warte zauważenia, w badaniu uwzględniono nie tylko opinie hierarchów, ale także wiernych. Okazuje się, że Polacy choć tolerancyjni, są przeciwko mieszaniu ideologii z wiarą. Nad Wisłą wciąż patrzy się przede wszystkim na tradycję nauczania. Co ciekawe równie zdystansowani wobec prądów współczesności są nie tylko polscy katolicy, ale także luteranie, którzy w zestawieniu plasują się również w końcówce stawki.
Zaskakujące, że mimo teoretycznie tych samych dogmatów i oficjalnego stanowiska Watykanu, wysokie miejsce na liście zajmuje kościół katolicki w Niemczech. “Zarobił pół punktu za “wyświęcanie kobiet / duchownych LGBTI”, pół punktu za “celibat niewymagany dla LGBTI” i kolejne pół punktu za “brak wsparcia dla “tradycyjnych” stowarzyszeń rodzinnych” – czyli w tych aspektach, w których Kościół w Polsce stoi na pozycjach tradycyjnych i zgodnych z nauką. W porównaniu do pierwszego na liście fińskiego Kościoła Wspólnot Metropolitalnych (45,5 pkt), polski kościół zanotował zaledwie 1 punkt.
Ranking pokazuje, że tradycyjne postrzeganie religijności jest w Polsce wciąż silne i mimo potężnej ofensywy ideologicznej wciąż trwamy przy swoich wartościach. . Nie wszystkim może się to podobać, ale nas cieszy.
Źródło: stefczyk.info Autor: pf
Fot.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS