W obliczu paniki, która rozlewa się po rynkach finansowych, zyskują obligacje skarbowe. Inwestorzy spodziewają się, że banki centralne będą obniżały stopy procentowe. Rentowność polskich obligacji 10-letnich spadła do najniższego poziomu w historii.
“W sześć tygodni rynki przeszły od oczekiwania mniej więcej jednej podwyżki stóp proc. w Polsce do wyceniania prawie cięć stóp o łącznie 75 pb.” – zauważają analitycy mBanku. I podkreślają, że na decyzje NBP większy wpływ będą miały szerząca się na świecie niepewność i spowolnienie wzrostu gospodarczego (w związku z potencjalnymi skutkami epidemii koronawirusa) niż inflacja nad Wisłą. Przypomnijmy, że w styczniu inflacja CPI w Polsce wzrosła do 4,4 proc., najwyższego poziomu od 8 lat. Kilku członków Rady Polityki Pieniężnej, w tym prezes Glapiński, od dawna powtarza, że “inflacja jest przejściowa” i bardziej prawdopodobne jest, że najbliższą decyzją RPP będzie cięcie stóp proc.
W sześć tygodni rynki przeszły od oczekiwania mniej więcej jednej podwyżki stóp proc. w Polsce do wyceniania prawie cięć stóp o łącznie 75 pb. Niepewność i kolaps wzrostu na świecie >>> inflacja w jednym kraju. pic.twitter.com/oRC4xIIwet
— mBank Research (@mbank_research) February 28, 2020
Oczekiwanie obniżki stóp procentowych przez bank centralny wspiera wzrost cen obligacji skarbowych. Rentowność polskich 10-latek spadła poniżej 1,7 proc. – im wyższa jest cena, tym niższa rentowność.
Polskie papiery nie są oczywiście wyjątkiem – gwałtownie spadają m.in. rentowności obligacji amerykańskich czy niemieckich. Obecnie rynek wycenia prawdopodobieństwo aż 3 obniżek stóp proc. przez Fed na ponad 85 proc. – wynika z FedWatch Tool. Politykę pieniężną będzie też zapewne luzować Europejski Bank Centralny, pozostający dla NBP głównym punktem odniesienia. Rentowność amerykańskich “dziesięciolatek” spadła poniżej 1,2 proc., a niemieckich do -0,6 proc.
Obligacje skarbowe są uznawane przez inwestorów za tzw. “bezpieczną przystań” – ceny długu emitowanego przez władze państw rozwiniętych zazwyczaj rosną, gdy na rynkach finansowych pojawia się strach. Tak jest teraz, gdy na Wall Street czy GPW obserwujemy najbardziej gwałtowne spadki od lat.
MKa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS