A A+ A++

Wyspa Wolin znajduje się w północno-zachodniej Polsce. Od stałego lądu oddzielona jest cieśniną Dziwną oraz Zalewem Szczecińskim, a od wyspy Uznam, która leży na pograniczu Polski i Niemiec, cieśniną Świną. Jak przystało na największą polską wyspę, ma się czym pochwalić i wcale nie chodzi nam tylko o plaże.

Woliński Park Narodowy i jego punkty widokowe

To jedno z pierwszych skojarzeń, które przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o Wolinie. Park znajduje się w środkowej części wyspy. Jest pierwszym w Polsce parkiem morskim, a wśród jego największych walorów wymienia się najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego – warto wspomnieć, że to właśnie na wyspie Wolin znajduje się najwyższy klif naszego wybrzeża.

Zobacz wideo Bon turystyczny na wakacje. Kto go dostanie i kiedy?

Gosań, bo o nim mowa, ma 93 m n.p.m. i jest punktem widokowym, na który koniecznie powinniście się wybrać podczas wizyty na wyspie. Znajduje się około 4 km od Międzyzdrojów, a wejście zlokalizowane jest obok drogi nr 102. Po wejściu na szczyt zobaczycie rozciągający się stamtąd widok na Zatokę Pomorską, Międzyzdroje, Świnoujście, a także niemieckie miasto Ahlbeck. Wskazówka! Podobno Gosań jest doskonałym miejscem na podziwianie zachodu słońca – zapiszcie to na liście rzeczy do sprawdzenia.

fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Gosań to jednak zaledwie początek. Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego znajdują się jeszcze trzy inne punkty widokowe, jeden piękniejszy od drugiego.

Z Kawczej Góry będziecie mogli podziwiać m.in. Zatokę Pomorską i Mierzeję Przytorską. Do niedawna na szczyt można było wejść m.in. drewnianymi schodami prowadzącymi z plaży. Jednak w efekcie abrazji częściowemu zniszczeniu uległ fragment klifu, na którym schody są posadowione. – W wyniku przeglądu technicznego, ze względów bezpieczeństwa przy uwzględnieniu zasady przezorności, schody zostały wyłączone z użytkowania. Punkt widokowy na Kawczej Górze jest oczywiście dostępny. Można do niego dotrzeć czerwonym szlakiem turystycznym biegnącym koroną klifu – wyjaśnia nam Marek Dylawerski, zastępca dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego.

embed

fot. LuMaXx / Shutterstock

Co dalej ze schodami? – Woliński Park Narodowy podjął działania zmierzające do zabezpieczenia stopy klifu i rekonstrukcji jego dolnej części: opracowano projekty, uzyskano uzgodnienia z Urzędem Morskim i zabezpieczono środki finansowe. Niestety, dotychczas przeprowadzone procedury przetargowe (cztery) nie przyniosły efektu w postaci wyboru wykonawcy i podjęcia realizacji zadania, z uwagi na złożenie znacznie droższych ofert od zabezpieczonych środków lub brak zainteresowania. Będą podejmowane kolejne procedury przetargowe – mówi zastępca dyrektora WPN.

Słyszeliście o Jeziorze Turkusowym? Z pewnością obiło wam się o uszy. To sztuczny zbiornik, który przykuwa uwagę niezwykłą, niebiesko-zieloną barwą. Położone jest niedaleko wsi Wapnica. Przed wojną znajdowała się tutaj kopalnia kredy, która później została zalana. To właśnie połączenie kredowego dna oraz rozszczepienia światła sprawia, że woda w jeziorze ma tak wyjątkowy kolor. Jezioro możecie podziwiać z kolejnego punktu widokowego, o którym chcieliśmy wam powiedzieć – Piaskowej Góry. 

embed

fot. Artur Bociarski / Shutterstock

Jednym z najpiękniejszych jezior Wolińskiego Parku Narodowego jest Jezioro Czajcze. Dojdziecie do niego zielonym szlakiem. Ma oryginalny kształt rogala, a na środku znajduje się półwysep z pozostałościami wczesnośredniowiecznego grodziska. Nie zapomnijcie o nim. 

Ostatni punkt to Zielonka” w miejscowości Lubin niedaleko Międzyzdrojów. Rozciąga się stamtąd piękna panorama na część Zalewu Szczecińskiego oraz rozlewiska wstecznej Delty Świny. Zobaczycie tam ponad 40 małych wysepek, często o oryginalnych nazwach, jak np. Koński Smug, Zajęcze Łęgi czy Wydrza Kępa. Ich powstanie ściśle wiąże się z określeniem “wsteczna” – uformowały się na skutek osadzania się mułu i piasku niesionego przez wsteczne prądy, które tworzą się, gdy znad morza wieją silne wiatry z kierunku północnego. W Delcie Świny został utworzony Szlak kajakowy 44 wysp, który ma początek w Marinie Karsibór. Można się też wybrać na spływ wzdłuż brzegów wyspy Wolin (start w tym samym miejscu).

embed

Widok ze Wzgórza Zielonka, fot. Artur Bociarski / Shutterstock

Danusia i Pomorzak czekają w Zagrodzie Pokazowej Żubrów

Ważne miejsce na turystycznej mapie parku, które co roku odwiedzane jest przez tysiące turystów. Zagroda ma 28 hektarów, z czego większość przeznaczona jest na wybieg dla żubrów. Co istotne, jest nie tylko popularną atrakcją, lecz spełnia także ważne role – to ośrodek hodowli żubra oraz miejsce, w którym również inne leśne zwierzęta przechodzą rehabilitację. Można tam zatem spotkać również dziki, sarny czy bieliki.

Wiedzieliście, że mieszkańcy zagrody mają własne imiona? Te żubrowe zaczynają się na “Po” jak Polska i są to np. Pomorzak czy Poznaniak II. Inne zwierzaki to np. Danusia, Gucio czy Filip.

Centrum Słowian i Wikingów

Przyszła pora na podróż w czasie. Zobaczycie repliki obiektów z czasów wczesnośredniowiecznego Wolina, zajrzycie do zrekonstruowanych chat, przekonacie się, jak kiedyś żyli i pracowali mieszkańcy tych terenów, jak wyrabiali narzędzia i inne przedmioty życia codziennego. A wszystko to w otoczeniu rekonstruktorów ubranych w historyczne stroje, którzy tworzą klimat tego miejsca.

Skansen znajduje się na Wolińskiej Kępie – mniejszej wyspie, która z wyspą Wolin połączona jest mostem obrotowym w mieście o tej samej nazwie. Przebiega nad cieśniną Dziwną, ma 135 metrów długości i jest jednym z pięciu tego typu w Polsce.

Przed przyjazdem sprawdźcie dni i godziny otwarcia skansenu. Póki co z powodu epidemii  otwarty jest tylko w weekendy.

Wzgórze Wisielców

Nazwa nie brzmi zachęcająco, przyznajemy. Ale warto poświęcić nieco czasu temu miejscu ze względów historycznych. Na Wzgórzu Wisielców znajduje się bowiem cmentarzysko kurhanowe z IX-X wieku, które należy do grona najstarszych wczesnośredniowiecznych nekropolii na Pomorzu Zachodnim.

Skąd jednak taka nazwa? Wzgórze zawdzięcza ją późniejszym wydarzeniom – było miejscem wykonywania egzekucji na piratach i innych przestępcach.

Międzyzdroje i Świnoujście z jedną z najczystszych plaż w Polsce

Skoro jest wyspa, musi być też kurort. Na Wolinie znajduje się jeden z najpopularniejszych nad polskim morzem – Międzyzdroje, których wizytówką od lat jest piękne molo o długości blisko 400 metrów. Przespacerujcie się po nim wieczorem, gdy uroku dodaje mu klimatyczne podświetlenie.

W ciągu dnia wybierzcie się z kolei na spacer słynną Promenadą Gwiazd, na której odciski dłoni zostawili najbardziej znani polscy artyści, m.in. Agnieszka Holland, Stanisław Tym, Beata Tyszkiewicz, Jan Machulski czy Janusz Gajos. Z kim najbardziej chcielibyście porównać swoje dłonie? Niektórzy porównują Promenadę Gwiazd z hollywoodzkim Walk of Fame w Los Angeles, tam jednak na płytach chodnikowych znajdują się tylko gwiazdy z nazwiskami – odciski rąk czy stóp można za to oglądać przy Grauman’s Chinese Theatre.

embed

fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Na wyspie Wolin leży także Świnoujście, choć tylko częściowo (miasto położone jest też na wyspach Uznam i Karsibór). Na pewno warto, jeśli będziecie mieli taką możliwość, przejechać się na część na wyspie Uznam. To właśnie tam znajduje się świnoujska plaża, która już 14. razy z rzędu otrzymała prestiżową Błękitną Flagę i jest najdłużej wyróżnianą plażą w Polsce. W 2018 roku rzecznik prezydenta Świnoujścia, Robert Karelus, przyznał w rozmowie z NaTemat, że jurorzy byli zachwyceni świnoujską plażą. – Jak powiedziało jury, nie ma takiej drugiej plaży w Polsce pod względem długości i szerokości, a nawet tego, że woda u nas w morzu jest najcieplejsza – skomentował.

embed

fot. katatonia82 / Shutterstock

Ci, którzy wolą bardziej ustronne miejsca, bez tłumów i ścisku, powinni odwiedzić Kamień Pomorski, który leży niedaleko wyspy Wolin. – Nie ma straganów z tanimi zabawkami ani budek z kebabami i goframi ściana w ścianę – zachwalała w rozmowie z nami Agnieszka, która wychowywała się w tym mieście. Jest za to cisza, przepiękna marina i potrawa, której nie zjecie nigdzie indziej. Bliżej z Kamieniem Pomorskim zapoznacie się dzięki jednemu z odcinków naszego cyklu “Stąd jestem”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTelepraca, zyski i zagrożenia
Następny artykułNowy Opel Mokka. Co wiadomo o aucie?