A A+ A++

Liczba wyświetleń: 4

Arkadiusz Mularczyk, który kierował zespołem mającym przygotować raport dotyczący reparacji wojennych od Niemiec, powiedział, że między innymi z jego inicjatywy zostanie dziś wysłana nota dyplomatyczna do wszystkich krajów Rady Europy, Unii Europejskiej i NATO, „naszych kluczowych partnerów i przyjaciół na świecie, w której poinformujemy o przesłankach tej noty, dlaczego ją wysłaliśmy”.

Nota dyplomatyczna ma być narzędziem informowania ludzi na świecie, przede wszystkim dyplomatów, polityków, osób zainteresowanych „problematyką praw człowieka” i prawników międzynarodowych, że „sprawa jest nierozwiązana, dotyczy europejskiej i międzynarodowej praworządności, praw człowieka”. „Niemcy nie chcą ani na ten temat rozmawiać, nie chcą zawrzeć umowy międzynarodowej, nie ma także drogi sądowej dla ofiar. Będziemy o tym systematycznie informować opinię międzynarodową”.

Mularczyk powiedział, że dokument zawiera informacje o tym, że Niemcy nie rozliczyły się ze strat poniesionych przez Polskę w wyniku wojny i nie zwróciły zagrabionych dzieł sztuki czy aktywów bankowych, ani nie zadośćuczyniły Polakom za krzywdy, których doznali w wyniku agresji Niemiec.

Stwierdził, że Polska chce rozpocząć międzynarodową dyskusję na temat postawy Niemiec i tego, że Berlin nie rozliczył się z Polską i nie odpowiedział jeszcze na notę dyplomatyczną wysłaną przez Warszawę.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Polskie Radio 24, The First News
Źródło: MediaNarodowe.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPartia chroni niebo