A A+ A++

Deklaracja intencji w sprawie Funduszu Innowacyjnego NATO została podpisana w piątkowy poranek, w brukselskiej Kwaterze Głównej NATO, przez szefów resortów obrony z Belgii, Republiki Czeskiej, Republiki Estonii, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Greckiej, Węgier, Republiki Włoskiej, Republiki Łotwy, Republiki Litewskiej, Wielkiego Księstwa Luksemburg, Królestwa Niderlandów, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Portugalskiej, Rumunii, Republiki Słowackiej, Republiki Słoweńskiej oraz Zjednoczonego Królestwa.

Celem Funduszu jest promowanie nowoczesnych technologii (NATO stawia na rozwój tzw. Nowych Przełomowych Technologii EDTs) jak i wspieranie oraz inwestowanie w startupy i środowiska akademickie pracujące nad technologiami podwójnego zastosowania, bądź przełomowymi lub kluczowymi dla bezpieczeństwa NATO. Składki wpłacane na rzecz Funduszu są dobrowolne.

To przedsięwzięcie jest rozwijane obok zainicjowanego podczas tegorocznego szczytu w Brukseli podobnego porozumienia o charakterze cywilno-wojskowym DIANA – Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic, której celem jest współpraca pomiędzy państwami członkowskimi w zakresie opracowywania nowych technologii (biorąc pod uwagę chociażby bogate doświadczenia amerykańskiej Agencji DARPA). Razem stanowią elementy strategii NATO 2030 i w pełni wejdą w życie po madryckim szczycie, które odbędzie się w czerwcu przyszłego roku. 

Reklama

Przedstawiciele państw członkowskich NATO zobowiązali się do wzmocnienia naszego Sojuszu, włączając w to działania mające na celu promowania i ochronę innowacji. […] Wspólnie zapewnimy naszym obuwatelom bezpieczeństwo w szybko zmieniającym się świecie.

Ponadto, polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, podczas wizyty w Brukseli podpisał także Listy Intencyjne w sprawie współpracy w dziedzinie wybranych zdolności obrony powietrznej (GBAD i C-RAM) oraz CBRN. Pierwszy list, dotycząca naziemnej obrony powietrznej GBAD powstała w październiku 2020 roku z inicjatywy 9 państw i zakłada koordynację w budowie modułowych systemów obrony powietrznej, by te mogły funkcjonować w kolektywnym systemie obronnym. Drugi natomiast dotyczy systemów C-RAM (Counter Rocket, Artillery and Mortar) i zakłada wspieranie odpowiednich rozwiązań, które są najkorzystniejsze pod względem ekonomicznym (nie zapominając również o efektywności).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEkstraklasa. Trener o awaryjnie ściągniętym piłkarzu. Od razu zadebiutuje?
Następny artykułZaginęła Aleksandra Magdalena Bień