Czwarty lot kosmiczny firmy Axiom Space zbliża się wielkimi krokami. Na pokładzie kapsuły Crew Dragon, która dostarczy astronautów tej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną, nie znajdą się jednak wyłącznie Amerykanie. Członkiem misji będzie bowiem jedynie jedna amerykanka – Peggy Whitson – resztę natomiast będą stanowili Shubhanshu Shukla – reprezentujący Indie – Tibor Kapu – przedstawiciel Węgier – i przede wszystkim, astronauta projektowy ESA, Sławosz Uznański – drugi w historii polski astronauta. Do tej pory nie było jednak wiadome, czym dokładnie astronauci będą się zajmować. Zmieniło się to jednak wraz z ogłoszeniem ambitnej, polskiej misji „Ignis”, która stanowi kulminację ostatnich lat działań polskiego sektora kosmicznego.
Misja „Ignis” wyznacza nowy rozdział nie tylko dla Polski Agencji Kosmicznej, lecz wszystkich polskich działaczy w branży kosmicznej. Dzięki trzynastu eksperymentom z zakresu technologii, biologii, medycyny i psychologii, stworzonym przez polskich ekspertów, Polska znajdzie się krok bliżej do osiągnięcia własnej autonomii w kosmosie. Sama nazwa jest tego symbolem, „ignis” po łacinie jest to bowiem słowo „ogień”, gdyż zadaniem misji jest rozpalenie polskiego sektora kosmicznego.
„Nazwanie misji „Ignis” symbolizuje iskrę innowacji i ambitny wkład Polski w eksplorację kosmosu. Partnerstwo między ESA, Polską i Axiom Space stanowi znaczący kamień milowy dla komercyjnych lotów kosmicznych, umożliwiając drugą misję z astronautą projektowym ESA i podkreślając gotowość Europy do zaawansowanej eksploracji kosmosu, wzmacniając jej rolę w kształtowaniu przyszłości technologii kosmicznej”
– powiedział Daniel Neuenschwander, dyrektor Dyrektoriatu Human and Robotic Exploration ESA
Podczas konferencji, na której ogłoszono światu nazwę misji, przedstawiono jeszcze jedną, kluczową część każdej misji kosmicznej – patcha. Patche są to naszywki, przedstawiające kluczowe aspekty misji, bądź odzwierciedlające osobowość astronauty i kreatywność samego artysty. Astronauci noszą je podczas lotu, co jest tradycją zapoczątkowaną już w latach 60. poprzedniego wieku.
Emblemat składa się z wielu elementów, ściśle związanych z Polską. Srebrna linia w górnej części patcha symbolizuje horyzont – początek nowej ery w badaniach kosmicznych. Gwiazdy ułożone nad orłem tworzą konstelację Tarczy Sobieskiego, co jest hołdem dla polskiej tradycji oraz gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. Kształt ogona orła przypomina płomień, a jego rozpostarte skrzydła tworzą kontury Tatr, dokładniej – Orlej Perci. W nazwie misji „Ignis” druga litera „i” symbolizuje Międzynarodową Stację Kosmiczną. Najważniejszy i zarazem centralnym elementem patcha jest jednak biało-czerwony orzeł – jednoznaczne nawiązanie do polskiego godła i barw narodowych. Całość wspólnie tworzy piękną kompozycję, która godnie reprezentuje Polskę.
Misja Ax-4 jest aktualnie zaplanowana na wiosnę 2025 roku. Dokładna data jest nieznana, co jest wynikiem licznych przesunięć terminu, ze względu na rozmaite opóźnienia misji. Niezależnie jednak od tego kiedy do misji dojdzie, stanowi kamień milowy w historii polskiego sektora kosmicznego, który tylko przyśpieszy rozwój Polski w kosmosie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS