A A+ A++
Özlem Türeci


Özlem Türeci

Fot.: Pool / Pool / Getty Images

BioNTech nie jest jej pierwszym przedsięwzięciem biznesowym; wspólnie z mężem, Ugurem Sahinem (współzałożycielem i prezesem BioNTech), założyli w 2001 r. firmę Ganymed Pharmaceuticals, zajmującą się leczeniem nowotworów. Sprzedali ją w 2016 r. za blisko 1,4 mld dol.

Raja Al Gurg (66)

Przedsiębiorczyni Al Gurg jest dyrektorką zarządzającą i wiceprezeską Easa Saleh Al Gurg Group, jednego z największych koncernów na Bliskim Wschodzie. Jest jednocześnie prezeską Dubajskiej Rady Kobiet Biznesu i członkinią zarządu Izby Handlowo-Przemysłowej Dubaju. W roku 2020 prezydent Francji Emmanuel Macron wyróżnił Al Gurg orderem Legii Honorowej w randze kawalera za działania na rzecz wzmocnienia współpracy między Francja i ZEA.

Fatima Al Jaber (56)

Z wykształcenia inżynierka budowlana, al Jaber jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet w ZEA. Przez wiele lat była dyrektorką generalną Al Jaber Group, założonego przez jej ojca koncernu zatrudniającego 50 tys. osób, zajmującego się budownictwem, logistyką i produkcją przemysłową. Obecnie zasiada w zarządzie firmy, przewodnicząc jednocześnie zarządowi Al Bashayer Investment Group, grupy inwestycyjnej zarządzającej aktywami wartości 22 mld dol. w rejonie Zatoki Perskiej, Bliskiego Wschodu i Azji.

Swietłana Aleksijewicz (73)

W roku 2015 Aleksijewicz została pierwszą Białorusinką nagrodzoną Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Jest krytyczką dyktatur, a jej twórczość, opisująca życie w czasach ZSRR i po jego upadku, została doceniona za skupienie na jednostce i człowieczeństwie ludzi w czasach kryzysu. Aleksijewicz przystąpiła w roku 2020 do rady działającej na rzecz pokojowego przekazania władzy w następstwie wyborów prezydenckich w Białorusi. Jako jedyna spośród członków rady nie została aresztowana i jesienią 2020 r. wyjechała z Białorusi do Niemiec.

Swietłana Aleksijewicz


Swietłana Aleksijewicz

Fot.: NurPhoto / Contributor / Getty Images

Raya Ani (55)

Jednym ze źródeł inspiracji dla Ani jest jej matka, która marzyła o zawodzie architektki, jednak ostatecznie została nauczycielką plastyki. Ani uzyskała licencjat na Uniwersytecie Bagdadzkim, a magisterium na MIT; w kilkudziesięcioletnim dorobku ma zróżnicowane projekty, od stanowiącego Światowe Dziedzictwo Ludzkości UNESCO stanowiska archeologicznego na bagnach w południowym Iraku, po kompleks sportowy Aspire w Katarze. Od lat znana jako jedna z wziętych architektek na Bliskim Wschodzie, była autorką projektu Pawilonu Irackiego na Expo 2020 w Dubaju.

Anne Boden (61)

Mając dość zmurszałego brytyjskiego systemu bankowego, Boden założyła w 2014 r. własny bank internetowy – Starling. Zanim po pięćdziesiątce dołączyła do boomu na fintechy, Boden przepracowała 30 lat w gigantach światowych finansów, w tym w Royal Bank of Scotland. Starling, który od 2018 r. co roku zdobywał nagrodę dla Najlepszego Brytyjskiego Banku, ma obecnie depozyty warte blisko 8 mld funtów i prowadzi ponad 2 mln rachunków klientów. W 2020 r. ukazały się wspomnienia Boden zatytułowane „Banking On It: How I Disrupted an Industry”.

Mo Abudu (57)

Abudu to była modelka, która dostrzegła szansę na poszerzenie oferty programów i treści nadawanych na kontynencie afrykańskim. W 2013 r. Abudu założyła w tym celu EbonyLife, panafrykańską sieć telewizyjną. Wraz z rozwojem firmy pojawiły się nowe możliwości. W roku 2020 Abudu podpisała z Netfliksem przełomową umowę na wiele tytułów filmowych i telewizyjnych – pierwszą tego typu umowę zawartą przez firmę medialną z Afryki. Realizuje także projekty z Sony i AMC. Jej celem jest zostanie najbardziej wpływową i jednocześnie najbardziej wiarygodną nadawczynią w Afryce. – Jestem zwykłą Afrykanką. Jestem po pięćdziesiątce, miewam złamane serce, mam aspiracje – powiedziała w roku 2020. – Zasługuję na to, aby moja historia została opowiedziana, nawet jeżeli dotyczy życia codziennego. Nie musi to być opowieść o handlu niewolnikami.

Laurel Bowden (56)

Bowden jest partnerką w 83North, globalnym funduszu Venture Capital, wcześniej znanym jako Greylock IL. W 2019 r. firma zgromadziła 300 mln dol. mln na inwestycje w Europie i Izraelu. Bowden dołączyła do firmy w roku 2008 i w tym samych roku sfinalizowała sprzedaż zajmującego się płatnościami start-upu Zettle PayPalowi za 2,2 mld dol. Odpowiadała także za inwestycje w firmę dostarczającą jedzenie Just Eat, a także w firmy programistyczne Hybris oraz Qliktech. Jest aniołem biznesu, inwestorką w firmach takich jak Fizzback i Wix.

Emmanuelle Charpentier (53)

Po wielu latach pracy w projektach finansowanych z grantów krótkoterminowych Charpentier, która jest mikrobiolożką, dopiero w wieku 45 lat mogła zatrudnić pierwszego laboranta. Dodatkowa para rąk szybko zaowocowała: w 2020 r., mając 51 lat, Charpentier otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za opracowanie przełomowej techniki edycji genomu, dzieląc się nagrodą w tej kategorii, zwykle zdominowanej przez mężczyzn, z Amerykanką Jennifer Doudną. Firma CRISPR Therapeutics, której jest współzałożycielką, zajmuje się terapią genową. Firma weszła na giełdę w roku 2016, a obecnie jest wyceniana na ponad 5 mld dol.

Maria Grazia Chiuri (57)

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł3 miesiące EA Play w cenie 1 na PC i PlayStation
Następny artykułMimo czwartej dawki i restrykcji. Izrael: Globalny rekord zakażeń koronawirusem