A A+ A++

Data dodania: 2021-01-15 (10:08) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Bieżący tydzień na rynku złota upływa pod znakiem konsolidacji. Ceny kruszcu już od poniedziałku poruszają się w wąskim trendzie bocznym w okolicach 1830-1860 USD za uncję. Górne ograniczenie tego kanału jest obecnie ważnym poziomem oporu dla cen złota – dopóki nie powrócą one ponad 1860 USD za uncję, istnieje spore ryzyko krótkoterminowego powrotu poniżej 1800 USD za uncję.

Dłuższe perspektywy dla cen złota pozostają jednak bardziej optymistyczne. Chociaż w ostatnich miesiącach dominowała strona podażowa, a ceny kruszcu spadały z historycznych maksimów, to cały 2020 rok zakończył się dla złota na plusie – i wiele wskazuje na to, że 2021 rok także będzie dla kruszcu wzrostowy.

Główną przyczyną takiego scenariusza jest polityka Stanów Zjednoczonych. Wczoraj prezydent-elekt, Joe Biden, przedstawił plany programu stymulacyjnego o wartości 1,9 bilionów dolarów, mającego na celu ożywienie amerykańskiej gospodarki po trudnościach związanych z pandemią oraz wszelkimi restrykcjami. Taki zastrzyk gotówki oznacza, że amerykański dolar prawdopodobnie pozostanie pod presją podaży w bieżącym roku, a to miałoby pozytywny wpływ na ceny złota.

Wsparciem dla notowań kruszcu pozostaje także ultraluźna polityka monetarna prowadzona przez Rezerwę Federalną. Przedstawiciele tej instytucji w ostatnich tygodniach podkreślali, że Fed będzie prowadził taką politykę tak długo, jak będzie to konieczne, w domyśle przez cały bieżący rok. W podobnym tonie wypowiedział się wczoraj Joe Biden, który ocenił, że nie ma konieczności zmiany polityki Fedu, skoro cele dotyczące inflacji oraz zatrudnienia w gospodarce USA pozostają dalekie.

KUKURYDZA

Cena kukurydzy na drodze do największej tygodniowej zwyżki od pół roku.

Mijający tydzień na rynku kukurydzy przyniósł solidne zwyżki. Notowania tego zboża w Stanach Zjednoczonych rozpoczynały poniedziałkową sesję poniżej poziomu 5 USD za buszel, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 5,30 USD za buszel.

Główny impuls do zwyżek pojawił się na rynku kukurydzy we wtorek, kiedy to amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył prognozy zapasów kukurydzy na koniec sezonu 2020/2021 w USA. Obecne szacunki zakładają, że zapasy te wyniosą 1,552 mld buszli, podczas gdy wcześniejsze prognozy zakładały 1,702 mld buszli. Produkcja kukurydzy w USA w sezonie 2020/2021 została oszacowana na 14,182 mld buszli, czyli także mniej niż zakładały oczekiwania rynkowe.

Z kolei wczoraj Międzynarodowa Rada Zbożowa (International Grains Council, IGC) obniżyła prognozy globalnej produkcji zbóż w sezonie 2020/2021 o 9 mln ton do poziomu 2,21 mld ton. To wciąż rekordowe poziomy, jednak warto mieć na uwadze, że największe cięcia dotyczyły prognoz produkcji kukurydzy (o 13 mln ton), podczas gdy np. prognozy produkcji pszenicy zostały podwyższone. IGC obniżyła również szacunki światowego popytu na kukurydzę w bieżącym sezonie o 5 mln ton do poziomu 2,216 mld ton – niemniej, i tak jest to lepszy wynik niż w poprzednim sezonie.

Biorąc pod uwagę powyższe publikacje, trudno się dziwić presji wzrostowej, która pojawiła się na rynku kukurydzy w bieżącym tygodniu. W rezultacie, notowania tego zboża znajdują się na drodze do największej tygodniowej zwyżki od lipca 2020 r., czyli od około pół roku.

Podobnie jednak jak w przypadku rynku soi, także w przypadku kukurydzy inwestorzy powinni zachować ostrożność. Rynek ten przyciągnął już dużo kapitału spekulacyjnego i jest podatny na korektę spadkową.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFacebook wiedział o planach szturmu na Kapitol? Zbagatelizowano zagrożenie, wynika z raportów
Następny artykułPłatne parkowanie na osiedlu Wzgórze