A A+ A++

Badacze zajmują się m.in. takimi problemami jak wykorzystanie biomasy i materiałów pochodzenia roślinnego do magazynowania energii oraz technologiami wytwarzania inteligentnych materiałów do zastosowań medycznych, m.in. rusztowań do tkanek, ekoimplantów, nici chirurgicznych czy leków samouwalnialnych. Badania będą prowadzone we współpracy z partnerami przemysłowymi.

– Jest to bardzo ważne dla firm, które chcą się rozwijać, wprowadzając na rynek nowe materiały, szczególnie takie o wysokiej wartości dodanej, wysokomarżowe. Najczęściej już na etapie badań podstawowych albo później – badań rozwojowych – patentujemy je samodzielnie jako Politechnika Śląska albo już z partnerem przemysłowym, chroniąc jednocześnie własność intelektualną i po stronie uczelni, i po stronie przedsiębiorcy – wyjaśnia prof. Anna Chrobok, dyrektor Kolegium Studiów Politechniki Śląskiej.

Studenci przekształcą cukier w sól

W pracach badawczych biorą udział studenci i doktoranci Politechniki Śląskiej. Oprócz tego, że uczestniczą w realizacji projektów badawczo-rozwojowych, których celem jest opracowanie rozwiązań dla przemysłu, biorą również udział w projektach realizowanych we współpracy z uczelniami z zagranicy. Pracują m.in. nad projektami mającymi znaczenie dla ekologii.

Nowe laboratorium Politechniki Śląskiej Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

– Studenci wspólnie z opiekunami pracują nad pozyskaniem materiału posiadającego zdolność do magazynowania i uwalniania energii cieplnej podczas przechodzenia zmiany fazowej np. z ciała stałego w ciecz. Będziemy przekształcać cukry w ciecze jonowe lub w sole jonowe, które mogą mieć zdolność do uwalniania i do magazynowania energii cieplnej – wyjaśnia dr inż. Alina Brzęczek-Szafran, prowadząca jedną z grup badawczych.

Jedno z najnowocześniejszych laboratoriów w Polsce

Powierzchnia użytkowa laboratorium i części biurowej wynosi 114 m kw. W tej przestrzeni rozlokowano najnowocześniejsze sprzęty i urządzenia bazujące na najnowszych technologiach. Nowe laboratorium chemiczne Politechniki Śląskiej należy do najnowocześniejszych tego rodzaju pracowni w Polsce.

Inwestycja została sfinansowana z dotacji rektora Politechniki Śląskiej, w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza oraz w ramach realizacji strategii rozwoju Politechniki Śląskiej na lata 2016–2024.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowskie24: Raków wicemistrzem Polski!
Następny artykułPrzedwyborcza wojna. Opozycja zarzuca prezesowi brudne działania