A A+ A++

Przełom października i listopada wiąże się ze wzmożonymi, policyjnymi działaniami na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego w związku z działaniami „Wszystkich Świętych 2023”. Wzorem lat ubiegłych na drogach pojawią się policjanci, którzy jak co dzień będą dbać o bezpieczeństwo. Należy również pamiętać o zmianach organizacji ruchu przy olsztyńskich nekropoliach w pobliżu cmentarzy przy ul. Poprzecznej oraz w miejscowości Dywity.

Cmentarz w Dywitach

Największych zmian kierowcy mogą spodziewać się od wtorku do czwartku (31.10.2023-02.11.2023). W nocy we wtorek (31 października, ok. godz. 23.30) ul. Wadąska, od skrzyżowania z al. Wojska Polskiego do wysokości parkingu przy cmentarzu, stanie się drogą jednokierunkową. Od strony ul. Jagiellońskiej dojazd będzie możliwy tylko do Kieźlin, do głównej bramy cmentarza, od tej strony będzie można dotrzeć środkami komunikacji publicznej.

Na całej ul. Wadąskiej w ruchu dwukierunkowym będą poruszały się wyłącznie pojazdy komunikacji publicznej, taksówki oraz rowery.

Cmentarz przy ul. Poprzecznej w Olsztynie

Do cmentarza przy ul. Poprzecznej będzie można dojechać ul. Zientary-Malewskiej i od ul. Borowej.
Ulica Poprzeczna do skrzyżowania z ul. Jagiellońską będzie drogą jednokierunkową (możliwość przejazdu wyłącznie w kierunku do ul. Jagiellońskiej). Zmiany dotyczą także sąsiednich ulic.Ulica Cicha będzie wyłączona z ruchu. Poruszać się po niej będą mogły jedynie osoby mieszkające w okolicy, autobusy komunikacji publicznej, taksówki.

Działania „Wszystkich Świętych” w zeszłym roku

Podczas działań „Wszystkich Świętych 2022” na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego w dniach 31.10.-02.11.2023 policjanci odnotowali 2 wypadki drogowe, w których 2 osoby zostały ranne. Funkcjonariusze byli wzywani też do 28 kolizji drogowych.

Na drogach

Policjanci będą sprawdzać, czy kierowcy przestrzegają zmienionej organizacji ruchu drogowego, a także o zadbają o płynność ruchu w pobliżu nekropolii podczas zabezpieczenia najważniejszych skrzyżowań. W razie potrzeby będą ręcznie kierować ruchem. Po to, aby był on jak najbardziej płynny. Apelujemy do kierowców, aby zwracali szczególną uwagę na gesty policjanta, to właśnie on w przypadku wyłączonej sygnalizacji świetlnej jest osobą najważniejszą, uprawnioną do wydawania sygnałów odnośnie kierunków jazdy.

Przygotowania do podróży

Przed podróżą należy upewnić się czy nasze auto posiada aktualne badanie techniczne oraz ubezpieczenie. Sprawdźmy stan techniczny, wyposażenie samochodu. Skontrolujmy oświetlenie pojazdu, ogumienie, poziom płynów eksploatacyjnych, stan hamulców i wycieraczek.  Policja apeluje, aby za kierownice pojazdów wsiadały osoby wyłącznie trzeźwe i wypoczęte. Przypominamy o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa i przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych. Zadbajmy o zabezpieczenie bagażu podczas przewozu.

Co będą kontrolować policjanci?

Policjanci będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących, a także stan techniczny i wyposażenie pojazdów. Policjanci swoją uwagę skupią m.in. na przekraczaniu dozwolonej prędkości przez kierujących. Podczas kontroli sprawdzony zostanie również sposób przewożenia pasażerów, czy korzystają oni z pasów bezpieczeństwa oraz to w jaki sposób przewożeni są najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego. Pamiętajmy również o odpowiednim przewożeniu naszych zwierząt w aucie. Będziemy reagować na łamanie przepisów ruchu drogowego nie tylko przez kierujących ale również w tym m.in. niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci przypominany również o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność na drodze, a także wydłuża czas reakcji kierowcy.  Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. – Zachęcamy również do noszenia odblasków tam, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli w obszarze zabudowanym.

Zabezpiecz mienie

Wyjeżdżając w trasę pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczeniu naszego mieszkania. Przed wyjazdem zamknijmy wszystkie okna i drzwi. Kiedy wyjeżdżamy na dłużej poprośmy naszego sąsiada o nadzór nad naszym domem. Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą większych kwot pieniędzy oraz wartościowych przedmiotów. Nie pozostawiajmy naszego mienia (torebek, saszetek) bez opieki. Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania, co z pewnością pomoże zabezpieczyć nas przed kradzieżą.

Dzieci i osoby starsze

Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, wybieramy się na cmentarz z dziećmi, zwracajmy na nie szczególną uwagę. Zadbajmy, aby dziecko posiadające telefon komórkowy miało wpisany numer telefonu swego rodzica lub opiekuna. Małe dzieci, czy osoby starsze możemy wyposażyć w kartkę z danymi kontaktowymi, które mogą okazać się pomocne w wielu sytuacjach.

Apel policji! Dostosujmy prędkość do warunków ruchu, zdejmijmy nogę z gazu – niech to będzie czas zadumy, wyciszenia i przede wszystkim bezpiecznej podróży.

Źródło: KMP Olsztyn

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRuch wahadłowy na trasie Olesno-Opole. Rozbudowa odcinka drogi krajowej nr 45
Następny artykułNa cmentarzu komunalnym działa wypożyczalnia akcesoriów do prac porządkowych