A A+ A++

Rząd zdecydował o zamknięciu gastronomii od 24 października. To oznacza, że restauracje i kawiarnie działają w trybie “tylko na wynos” od prawie pół roku.

W czwartek policjanci skontrolowali 82 punkty oferujące posiłki w całej Małopolsce. Sprawdzali, czy stosują się do zasad reżimu sanitarnego i zgodnie z decyzją rządu pozostają zamknięte. W efekcie tych działań policjanci ujawnili pięć nielegalnie otwartych restauracji w Krakowie, Zakopanem i w Nowym Sączu.

– W przypadku dwóch lokali gastronomicznych zainicjowano postępowania karne z art. 165 Kodeksu karnego dotyczącego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego – przekazuje Sebastian Gleń z wojewódzkiej komendy policji. – W stosunku do 27 osób (właścicieli bądź klientów restauracji) wszczęto postępowania dotyczące wykroczeń polegających na złamaniu reżimu sanitarnego.

Kilkanaście otwartych siłowni w Małopolsce

W czwartek skontrolowano też 216 siłowni i klubów fitness. Działało 14 z nich. To siłownie w Krakowie, Wieliczce, Nowym Targu, Brzesku, Tarnowie, Zakopanem i Proszowicach.

Przypomnijmy: zgodnie z przepisami z siłowni korzystać mogą członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich. – Tymczasem podczas czwartkowych kontroli okazywało się, że osoby ćwiczące nie należą do żadnego związku sportowego bądź innego niż olimpijski – twierdzi Gleń. I dodaje:

W kilku przypadkach pretekstem do otwarcia siłowni było udostępnianie obiektów klientom przedstawiającym oświadczenia o stypendium sportowym bądź legitymujących się członkostwem np. w Polskim Związku Triatlonu czy też Polskim Związku Przeciągania Liny.

Kontrole często przeprowadzali policjanci razem z pracownikami sanepidu. Ci zdecydowali o zamknięciu dwóch klubów sportowych w Tarnowie. W piątek kolejne takie decyzje wydano w Wieliczce i Nowym Targu.

Zarzuty za wyłudzenie pieniędzy z tarczy antykryzysowej

Gleń wylicza, że policja wszczęła 50 postępowań za niestosowanie się do reżimu sanitarnego. – Sprawy te mogą skończyć się skierowaniem wniosków o ukaranie do sądu – przyznał rzecznik małopolskiej komendy policji. W sądzie skończą się też sprawy właścicieli ośmiu klubów, którzy mają odpowiedzieć za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego.  

W przypadkach kilku przedsiębiorców policjanci prowadzą także postępowania sprawdzające. Dotyczą one “możliwości wyłudzenia nienależnego świadczenia pomocy publicznej rekompensującej negatywne konsekwencje ekonomiczne związane z COVID-19”. Chodzi o tzw. tarczę antykryzysową. – To również może skończyć się zarzutami karnymi – informuje Sebastian Gleń.

Kwarantanna? Nie każdy jest zdyscyplinowany i odpowiedzialny

Tylko w czwartek policjanci wystawili 405 mandatów, pouczyli 18 osób, a wobec 72 skierowali wnioski o ukaranie do sądu. To liczby z kontroli nie tylko w siłowniach i gastronomii, ale także środkach komunikacji publicznej, placówkach handlowych, usługowych i hotelach.

Policjanci odwiedzili też ponad 40 tys. osób przebywających na kwarantannie. Sebastian Gleń: – W 198 przypadkach ludzi nie zastano we wskazanym miejscu. Wszczęto już czynności wyjaśniające – wylicza rzecznik policji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiespodziewana dymisja imama Hagii Sophii w Stambule
Następny artykułGhost Recon: Breakpoint otrzymało plany rozwoju gry na 2021 rok