A A+ A++

Pomimo wielu policyjnych działań w dalszym ciągu zdarzają się przypadki prób oszustw wobec osób starszych. Aby jeszcze szerzej dotrzeć do potencjalnych pokrzywdzonych zgierscy dzielnicowi w minionych dniach rozwieszali w miejscach ogólnie dostępnych plakaty informujące m.in. o tym jak rozpoznać takiego oszusta i jak się przed nim uchronić. Celem działań jest zwiększenie świadomości seniorów na zagrożenia z jakimi mogą się spotkać, jak im zapobiegać, a także do kogo mogą się zwrócić o pomoc.

Policjanci przypominają: scenariusz oszustw wobec seniorów jest zazwyczaj podobny. Sprawca dzwoni do potencjalnej ofiary i podaje się za członka rodziny lub jego znajomego (np. wnuczka, kolegę syna, itp.), za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP, a nawet za pracowników banków. Podczas rozmowy telefonicznej podają różne powody uzasadniające potrzebę zdobycia pieniędzy, np. wypadek samochodowy kogoś z rodziny, podróż zagraniczna, tajne działania funkcjonariuszy, czy specjalne przelewy bankowe. Często prowadzą rozmowy stosując techniki manipulacji, niejednokrotnie grają na uczuciach i emocjach ofiar. Doprowadzają do tego, że pokrzywdzony wypłaca pieniądze ze swojego konta i przekazuje oszczędności podstawionym osobom w umówionym miejscu.

Policjanci apelują o rozwagę i radzą:

– Pamiętaj – Policja i funkcjonariusze CBŚP nigdy nie proszą mieszkańców o jakiekolwiek pieniądze! Jeżeli ktoś dzwoni podając się za mundurowego i chce uzyskać pieniądze, natychmiast po zakończonej rozmowie skontaktujmy się z najbliższą jednostką Policji!

– Jeżeli rozmówca podawał się za kogoś z rodziny to po zakończonej rozmowie zadzwońmy do tej osoby na numer, który znamy. Utwierdzimy się w przekonaniu czy nasz rozmówca był tym za kogo się podawał.

– Jeśli jest to niemożliwe skontaktujmy się z naszymi najbliższymi lub osobami którym ufamy. Opowiedzmy im o sytuacji – niech pomogą Nam potwierdzić, że to nie oszustw jest w potrzebie tylko ktoś z rodziny.

– Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości skontaktujmy się z najbliższą jednostką policji – funkcjonariusze pomogą w ustaleniu czy rozmówca był tym za kogo się podawał.

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Zgierz: Na pomoc pogorzelcom
Następny artykułBiblioteka Wejherowo: Bezpieczne zachowania w sieci…