A A+ A++

Zgodnie z obowiązującym prawem, dzieci mające mniej niż 150 cm muszą być przewożone w fotelikach samochodowych. O tym, jak ważny jest prawidłowy wybór fotelika, nie trzeba nikomu tłumaczyć, chodzi tu przecież o bezpieczeństwo.

Zadbaj o dobry fotelik 

Zastanawiając się, jaki fotelik będzie najlepszy dla naszego dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę jego wzrost i wagę, a dopiero później wiek. Pamiętajmy, że dzieci w różnym wieku mogą być drobniejsze lub wyrośnięte w porównaniu do swoich rówieśników. Zwróćmy też uwagę, czy fotelik samochodowy, który chcemy kupić, spełnia wszystkie warunki techniczne określone w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ. Musimy również sprawdzić przed zakupem fotelika, czy dany model pasuje do naszego samochodu. Ze względu na różną budowę i kąt nachylenia siedzeń poszczególnych pojazdów, zróżnicowane fasony fotelików oraz to, czy nasz pojazd posiada system Isofix, może oznaczać, że nie da się bezpiecznie przewozić dziecka w źle dobranym foteliku.

Mając dobrze dobrany fotelik, należy pamięć: 

  • aby poprawnie go przypiąć, zwracając uwagę, czy mocujemy go pasami, czy też systemem Isofix,
  • poprawnie zapiąć dziecko, sprawdzając ułożenie pasa na nogach, ramionach oraz klatce piersiowej,
  • dopasowujemy zagłówek do wzrostu dziecka,
  • w zależności od typu fotelika sprawdzamy też, czy baza fotelika jest dobrze zamontowana, czy jej baza leży na kanapie oraz, czy noga stabilizująca jest poprawnie zamontowana. Pamiętajmy, aby docisnąć całą konstrukcję do oparcia fotela.

Co w przypadku, jeżeli dojdzie do zdarzenia drogowego?

Pierwszym odruchem rodziców tuż po zdarzeniu jest jak najszybsze wyciągnięcie dziecka z fotelika samochodowego. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Pamiętajmy, że fotelik stabilizuje kręgosłup i zapobiega dalszym urazom, dlatego jeżeli jest bezpiecznie, sytuacja nie stwarza dalszego zagrożenia, to pozostaw dziecko w foteliku do przyjazdu ratowników medycznych. Jeżeli natomiast dziecko straci przytomność i przestanie oddychać, wyciągnij je natychmiast z fotelika i przejdź do resuscytacji krążeniowo oddechowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKlientów największego banku w Polsce czeka niespodzianka: nowa funkcja w ofercie [04.08.2023]
Następny artykułCerebral Puzzle Showcase – Steam pełen znanych, a także całkowicie nowych gier logicznych. Wśród nich Portal oraz FEZ