A A+ A++

Wczoraj na terenie naszego miasta odnotowano kilka prób oszustw seniorów metodą na funkcjonariusza CBŚ. W trzech przypadkach osoby starsze zachowały trzeźwość umysłu i zorientowały się, że mają do czynienia z oszustami szybko rozłączając połączenie. Niestety w trzech innych przypadkach seniorki z Ostrołęki uległy namowom fałszywych funkcjonariuszy i przekazały im pieniądze w łącznej wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W ostatniej sytuacji córka seniorki napotkała mężczyznę, który odebrał od jej matki gotówkę. Doszło do szarpaniny w wyniku której udało jej się wyrwać mu pieniądze. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Przypominamy, aby ostrzegać starsze osoby przed oszustami i tłumaczyć im, że policjanci nigdy nie proszą o oddanie pieniędzy i oszczędności!!!

Od wielu lat ostrołęccy policjanci poprzez różnego rodzaju działania profilaktyczne i informacyjne przestrzegają mieszkańców naszego miasta i powiatu przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą m.in. na „policjanta”. Cześć z osób zdaje już sobie sprawę z istniejącego zagrożenia w tym zakresie i nie pozwala się oszukać, jednak jak pokazują zdarzenia z wczoraj nie wszyscy.

Wczoraj dyżurny ostrołęckich policjantów otrzymał trzy informacje o próbach działaniach oszustów posługujących się metodą na funkcjonariusza CBŚ. W tych przypadkach seniorzy zorientowali się, że rozmawiają z oszustami i nie pozwolili się oszukać rozłączając szybko połączenie. Niestety w pozostałych trzech przypadkach osoby starsze dały się zmanipulować oszustom i przekazały im pieniądze.

Wczoraj do trzech mieszkanek naszego miasta w wieku około 80 – lat zadzwonił na telefon stacjonarny mężczyzna, który podał się za przedstawiciela Poczty Polskiej. Wmawiał on seniorkom, że nie odebrały listów i zadeklarował dostarczenie ich przez listonosza.

Chwilę po zakończeniu rozmowy do ostrołęczanek zadzwonił inny mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego. Przestępca poinformował kobiety, że są potencjalnymi ofiarami oszustwa i ich pieniądze zgromadzone na koncie i w domu są zagrożone. Oszust poprosił kobiety o pomoc w policyjnej akcji mającej na celu zatrzymanie przestępców, wypytywał także o ich oszczędności. W jednym przypadku fałszywy funkcjonariusz powiedział, że zabierze pieniądze tylko po to, aby je sfotografować.

Przestępcy grozili seniorkom, że odmowa współpracy w trakcie policyjnej akcji jest karalna. Chcąc uwiarygodnić swoją osobę sam zaproponowali kobietom, żeby w trakcie rozmowy wykręciły numer 112 i upewniły się, że mają do czynienia z prawdziwym funkcjonariuszem CBŚ, co kobiety uczyniły. Niestety wybierając numer w trakcie rozmowy nie rozłączyły poprzedniego połączenia i cały czas rozmawiały z oszustem!

Niestety wszystkie kobiety uległy namowom oszustów i przekazały im gotówkę o łącznej wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W jednym przypadku córka seniorki powiadomiona o sytuacji na klatce schodowej bloku napotkała mężczyznę, który odebrał od jej matki gotówkę. Doszło do szarpaniny w wyniku której udało jej się wyrwać przestępcy pieniądze, które rozsypały się na ziemię.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

  1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Oszuści mogą stosować wiele metod, ale wszystkie sprawdzają się do przekazania im pieniędzy. Ponadto nie przekazujmy także NIKOMU informacji o posiadanych oszczędnościach, bądź kosztownościach.

Chcemy także zainteresować tego rodzaju zagrożeniem osoby młodsze, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.

PRZEKAŻMY TE OSTRZEŻENIA SWOIM KREWNYM ZANIM ZOSTANĄ OSZUKANI!!!

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKobiety z dziećmi przyjeżdżają z Ukrainy do Polski; mężczyźni wracają do kraju
Następny artykułPolicja Ostrołęka: Policjanci pomogli seniorce, która zagubiła się w Ostrołęce