A A+ A++

Oszuści nieustannie modyfikują swoje metody działań. Ich ofiarami często padają osoby starsze, samotne, dobrego serca, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej i nagłej sytuacji. Sprawcy pukają do ich mieszkań pod różnymi pretekstami np. prosząc o pomoc, o coś do jedzenia czy picia. Mają jeden cel, szybko wzbogacić się kosztem innych osób. Wystarczy wtedy chwila nieuwagi i w kilka minut można stracić swoje oszczędności życiowe.

W poniedziałek tj. 9 grudnia 2019 roku ofiarą złodziejek padła 83-letnia mieszkanka Bukowna. Około godziny 13.30 do mieszkania starszej pani zapukała kobieta z prośbą o pomoc. Była w średnim wieku, krępej budowy ciała, ubrana w jasną odzież. Kobieta prosiła lokatorkę o coś do picia i jedzenia. 83-latka chciała pomóc i nie zastanawiając się ani przez chwilę, wpuściła ją do mieszkania. Nie sądziła, że kobieta może ją okraść. Oszustka nie była sama, była z nią jeszcze inna kobieta. Kiedy weszła do mieszkania i nabierała wody do słoika, druga w tym czasie, w pośpiechu plądrowała pomieszczenia, w poszukiwaniu cennych przedmiotów i pieniędzy. Dopiero gdy wyszył, 83-latka zorientowała się, że drzwiczki od jednej z szafek meblowych są uchylone i brakuje oszczędności, które przechowywała seniorka. Kobieta straciła ponad 16 tysięcy złotych. Sprawa została zgłoszona na policję.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu olkuskiego apelujemy o czujność i rozwagę!

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią szybkiego i łatwego wzbogacenia się, nie cofną się przed żadnym sposobem zdobycia pieniędzy. Nie mają oni żadnych skrupułów. Bardzo często wykorzystują łatwowierność osób starszych, nie bacząc na ich trudną sytuację życiową czy zdrowotną. W kontaktach z osobami nieznajomymi kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. To pomoże uniknąć przykrych sytuacji.

PAMIĘTAJ!

Nigdy nie wpuszczaj obcych do swojego mieszkania!

Oszuści zazwyczaj działają w dwójkę. Pukają do drzwi pod różnym pretekstem. Czasem proszą o pomoc materialną, o coś do picia czy jedzenia, tłumaczą, że są pracownikami gazowni, elektrowni lub wodociągów. Jedna z osób absorbuje uwagę domownika, zadając mu liczne pytania, a druga w tym czasie plądruje mieszkanie w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów.

W takich sytuacjach zawsze zachowaj czujność i rozwagę!

– Nie przechowuj w mieszkaniu dużej ilości gotówki i kosztowności, a jeśli masz je w domu, schowaj w miejscu trudno dostępnym, najlepiej w kilku różnych miejscach.

– Miej w telefonie listę z użytecznymi numerami, np. do rodziny, komendy policji, urzędu, lekarza rodzinnego.

– Będąc w domu, zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki.

– Zamykaj drzwi, gdy wychodzisz na chwilę, np. do piwnicy, czy wyrzucić śmieci.

– Nie zapraszaj do domu osób przypadkowo poznanych.

– Zanim otworzysz drzwi, sprawdzaj przez wizjer lub okno, kto stoi pod drzwiami.

– Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.

– Nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów. Nigdy nie podpisuj umów, co do których nie ma pewności, że są prawdziwe.

– Nie wpuszczaj obcych do mieszkania. Osoby „urzędowe”, pracownicy gazowni, elektrowni, spółdzielni zawsze ogłaszają wcześniej swoją wizytę. Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów i rencistów w domach. Jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu.

– W banku wypłacając większe sumy pieniędzy, upewnij się, że nie jesteś obserwowany.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Dąbrowa Górnicza: Nagroda dla współczesnego „Anody”
Następny artykułUM Zielona Góra: UWAGA gospodarstwa utrzymujące trzodę chlewną