A A+ A++

Mińscy policjanci zatrzymali mieszkańca gminy Dobre, który uszkodził bramę wjazdową do posesji zgłaszającej. Dodatkowo mężczyzna odpowie za znieważenie oraz naruszenie nietykalności cielesnej interweniujących policjantów oraz uszkodzenie mienia.

W minionym tygodniu policjanci z komisariatu w Stanisławowie odebrali zgłoszenie o uszkodzeniu bramy, do którego doszło w miejscowości Dobre. Policjanci pojechali na posesję na  której doszło do zdarzenia. Na miejscu funkcjonariusze rozmawiali ze zgłaszająca i ustalili, że nieznany zgłaszającej mężczyzna uszkodził rozsuwaną bramę wjazdową , elementy sterowania, czujniki oraz prowadnicę. Funkcjonariusze ustalili, że sprawcą jest 24 letni mieszkaniec gminy Dobre. W miejscu zamieszkania zastano mężczyznę, który na sam widok funkcjonariuszy stał się jeszcze bardziej agresywny. Był pijany i pobudzony.  Wyzywał policjantów używając słów wulgarnych. Mundurowi próbowali go uspokoić jednak nie reagował na ich polecenia. Na miejsce wezwano  wsparcie kolejnego patrolu. Jednak agresor nadal nie reagował na żadne wezwania do zachowania zgodnego z prawem. Podczas obezwładniania mężczyzna zaczął się szarpać, uderzył jednego z funkcjonariuszy w głowę. W efekcie mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał  zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności policjantów oraz uszkodzenia mienia.

Należy pamiętać, że podczas wykonywania obowiązków służbowych funkcjonariusz Policji pozostaje funkcjonariuszem publicznym, dlatego w przypadku zniewagi korzysta ze szczególnej ochrony prawnej przewidzianej przepisami prawa karnego określonej w art. 226 par. 1 k.k.

Art. 226

§ 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 2. Przepis art. 222 § 2 stosuje się odpowiednio.

§ 3. Kto publicznie znieważa lub poniża konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zgodnie z kodeksem karnym każdy, kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

m.t

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Mińsk Maz.: Zapraszamy na debatę społeczną mieszkańców Kałuszyna ,,Porozmawiajmy o bezpieczeństwie”
Następny artykułEO NETWORKS: Zmiany w składzie Rady Nadzorczej