A A+ A++

Funkcjonariusze Zespołu Antykonfliktowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi uczestniczyli w działaniach na granicy polsko-ukraińskiej. Ich obecność na terenie województwa podkarpackiego związana była z trwającym od listopada protestem przewoźników.

Funkcjonariusze Zespołu Antykonfliktowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi powoływani są w przypadkach zagrożeń, sytuacji konfliktowych, zgromadzeń. Pojawiają się na protestach, na miejscu katastrof, klęsk żywiołowych, imprez masowych, wszędzie tam, gdzie chaos i rosnące napięcia prowadzić mogą do wybuchu negatywnych emocji tłumu.

Policjanci zespołu antykonfliktowego w trakcie działań przygranicznych współpracowali z funkcjonariuszami  podkarpackiego garnizonu  od 21 listopada 2023 roku. Uczestniczący w proteście przewoźnicy  blokują drogi do przejść granicznych z Ukrainą. To powoduje trudną sytuację wywołaną kolejkami samochodów ciężarowych czekających na przekroczenie granicy. Rosnące napięcie to krok do wybuchu poważnego konfliktu. Tutaj zaczęła się rola funkcjonariuszy ZAK. Powstrzymywali eskalację konfliktu, umiejętnie prowadząc rozmowy zarówno z organizatorami protestu jak i kierowcami. Opanowanie agresji tłumu, wskazanie pokojowych rozwiązań, bez konieczności interwencji pododdziałów zwartych policji prowadziły do przywrócenia porządku na drodze. Zespoły antykonfliktowego realizowały zadania pod presją czasu w atmosferze napięć społecznych, gdzie skuteczne, sprawne, wyważone i profesjonalne działania były niezbędne by nie pozwolić na rozwój sytuacji kryzysowej. Wyciszanie napięć to zadania członków zespołu antykonfliktowego. Funkcjonariusze ZAK mają jeden nadrzędny cel – ochronę życia i zdrowia.

Dagmara Mościńska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Łódź: Ginące zawody w Łodzi. Poznaj specjalistów, których ciężko dziś znaleźć [ZDJĘCIA]
Następny artykułPodsumowanie projektu “Szlachetna Paczka”