A A+ A++

Giżyccy policjanci spotkali się z seniorami w Klubie Seniora w Giżycko. Celem pogadanki pod hasłem „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” było przedstawienie metod oszustw telefonicznych oraz sposobów uchronienia się przed nimi.

Przestępcy nie ustają w wysiłkach aby okraść osoby chcące pomagać np. swoim najbliższym. Dlatego też telefonują do niczego nieświadomych starszych osób, a następnie opowiadają zmyśloną historię o wypadku, zagrożonych oszczędnościach w banku czy świetnej inwestycji. Wszystko po to aby namówić seniora na przekazanie zaoszczędzonych pieniędzy.

W poniedziałek (24.10.2022 r.) dzielnicowa asp. Monika Korzeniowska Jach i funkcjonariuszka zajmująca się profilaktyką społeczną st. asp. Mariola Jagodzińska przeprowadziły spotkanie z seniorami w Klubie Seniora w Giżycku pod hasłem „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”. W trakcie pogadanki policjantki przedstawiły informacje na temat oszustw dokonywanych przez sprawców oraz sposobów uchronienia się przed nimi. Omówione zostały zasady zachowania się w przypadku próby dokonania oszustwa „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika poczty”, a także co zrobić gdy dostaniemy wiadomość sms z podejrzanym linkiem. Nie zabrakło również przykładów takich przestępstw, które zaistniały na terenie powiatu giżyckiego.

Funkcjonariuszki zapewniały słuchaczy, że najlepszą metodą, aby nie dać się okraść, jest przerwanie połączenia i zweryfikowanie informacji od nieznajomego z osobą najbliższą. Ponadto, wielokrotnie zaznaczały, że Policja nigdy nie angażuje osób postronnych w swoje działania, nigdy nie informuje o wypadkach czy zatrzymaniach przez telefon, nie prosi też o pieniądze. Na zakończenie spotkania seniorzy otrzymali ulotki i materiały promocyjne w postaci breloków do kluczy, kubków i toreb materiałowych.

Spotkanie pod hasłem „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „Powiadom swojego seniora” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Działanie skierowane do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów, jako grupy najbardziej narażonej na skutki oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”.

     

  • na zdjęciu znajdują się uczestnicy spotkania seniorzy oraz umundurowani policjanci
    spotkanie z seniorami w Klubie Seniora w Giżycku
  • na zdjęciu znajdują się uczestnicy spotkania seniorzy oraz umundurowani policjanci
    spotkanie z seniorami w Klubie Seniora w Giżycku
  • na zdjęciu znajdują się uczestnicy spotkania seniorzy oraz umundurowani policjanci
    spotkanie z seniorami w Klubie Seniora w Giżycku

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Giżycko: „Znicz 2022” – wszyscy zadbajmy o spokój i bezpieczeństwo
Następny artykułZielonka – wnioski o dodatek osłonowy tylko do 31 października