A A+ A++

12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera, którego celem jest uwrażliwienie wszystkich użytkowników na zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać podczas korzystania z internetu i nowoczesnych technologii. To też okazja, by podnosić swoją świadomość na tematy związane z cyberbezpieczeństwem. Jest wiele kroków, które możemy podjąć, aby zabezpieczyć nasze komputery. Zachęcamy do zapoznania się z tymi, które przygotowali śląscy policjanci.

W erze cyfrowej ochrona naszych urządzeń i danych jest kluczowa. Komputery i internet towarzyszą nam na co dzień – używamy ich zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Umożliwiają nam komunikację z naszymi bliskimi, robienie zakupów, czy opłacanie rachunków i załatwianie różnych spraw urzędowych.

Dzisiejszy dzień to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, jak chronić swoje urządzenie i dane przed potencjalnymi zagrożeniami. Oto kilka praktycznych wskazówek, które w tym pomogą:

  1. Aktualizuj oprogramowanie – regularne aktualizacje systemu operacyjnego i oprogramowania to kluczowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa. Nowe wersje często zawierają poprawki zabezpieczeń, więc upewnij się, że masz najnowszą wersję systemu.
  2. Oprogramowanie antywirusowe – zainstaluj solidne oprogramowanie antywirusowe. Skanuj regularnie swoje urządzenie (możesz skorzystać z opcji planowania dostępnej w programie), aby wykryć i usunąć potencjalne zagrożenia. 
  3. Silne hasła – twórz silne i unikalne hasła dla różnych kont. Unikaj logowania za pomocą jednego hasła do wielu serwisów, nie zapisuj haseł na kartkach i nie zostawiaj ich w widocznych miejscach. Zachęcamy do korzystania z menadżera haseł, który sam wygeneruje mocne hasło i będzie przechowywał je w bezpieczny sposób.
  4. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – włącz funkcję uwierzytelniania dwuskładnikowego wszędzie tam, gdzie to możliwe. To dodatkowa ochrona, wymagająca podania kodu przy logowaniu, która zwiększa bezpieczeństwo konta internetowego.
  5. Unikaj podejrzanych linków i załączników – nie klikaj w podejrzane linki, ani nie otwieraj załączników od nieznanych źródeł. To częsty sposób, w jaki złośliwe oprogramowanie dostaje się do komputera.
  6. Ochrona prywatności – zwracaj uwagę na swoją prywatność w internecie. Możesz to zrobić korzystając z ustawień prywatności w mediach społecznościowych. Odradzamy również dzielenia się osobistymi informacjami na forum.
  7. Regularne kopie zapasowe – systematycznie twórz kopie zapasowe swoich danych. W razie ataku hakerskiego lub awarii, będziesz mieć dostęp do ważnych danych.

Pamiętajmy, że to od naszej świadomości i codziennych działań, które wykonujemy online zależy, czy nasze komputery i aktywność w świecie wirtualnym są bezpieczne.  

Wspólnie zadbajmy o bezpieczny świat cyfrowy!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Bytom: Uwaga! Tymczasowa zmiana organizacji ruchu na ulicy Chrzanowskiego i Tarnogórskiej
Następny artykułJuż jutro najlepsze foodtrucki z ekipy Street Food Polska zaparkują na Rynku w Katowicach!