Policjanci z tyskiej komendy zwracają się z kolejnym apelem do kierowców. Tym razem zwracają uwagę na leśne zwierzęta, które w jesienne i zimowe dni trudniej zauważyć na jezdni, a zderzenie z nimi może okazać się bardzo niebezpieczne dla podróżujących autem. Warto pamiętać, że brak ostrzegawczego znaku nie daje stuprocentowej gwarancji, że przed maskę samochodu nie wskoczy nagle jeleń, sarna lub dzik. Niestety zdarza się, że mimo ostrożności kierowcy, nie udaje się uniknąć konfrontacji z leśnymi zwierzętami – jak wówczas się zachować?
Do zdarzeń z udziałem leśnej zwierzyny dochodzi zazwyczaj wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem. Prawdopodobieństwo spotkania zwierzyny na drodze jest wówczas wysokie, zwłaszcza w obszarach leśnych, których nie brakuje w okolicach naszego miasta.
Kierowca w miejscach, gdzie drogi prowadzą przez lasy czy szlaki wędrowne zwierząt, musi być zawsze przygotowany na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia. Powinno się przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego. Na szczególną uwagę zasługuje drogowy znak ostrzegawczy „Uwaga dzikie zwierzęta” (A-18b), który ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach.
Podczas podróży, zwłaszcza w terenach leśnych, należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:
• Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.
• Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.
• Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
• Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta.
• Znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania.
Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne może być niebezpieczne. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce wypadku i zawiadomić o nim policję.
Obowiązkiem każdego człowieka jest udzielenie pierwszej pomocy potrzebującemu. Nie inaczej jest w przypadku potrącenia zwierzęcia – dzikiego, czy też domowego. Ranne może być niebezpieczne, ale nie zwalnia to z obowiązku wezwania pomocy. Oprócz policji można szukać pomocy w organizacjach zajmujących się bezpośrednio zwierzętami, jak na przykład Leśne Pogotowie w Mikołowie.
źródło: KMP Tychy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS