A A+ A++

Krajowy Instytut Mediów zbadał nasze preferencje w drodze badania założycielskiego – największego i najbardziej kompleksowego badania konsumpcji mediów w Polsce, realizowanego w sposób ciągły na próbie osób w wieku 4+. 

Wynika z niego, że z płatnych serwisów VOD w okresie 30 dni poprzedzających badanie KIM korzystało 32,1 proc. Polaków. Na korzystanie z tego typu rozrywki nieco częściej wskazywali mężczyźni (33,9 proc.), niż kobiety (30,3 proc.). Najwięcej oglądających zaobserwowano w grupie wiekowej 16-24 lata (52,8 proc.), zaś najmniej – w grupie wiekowej 65+ (4,8 proc.).

Okazuje się, że VOD oglądało 27,7 proc. badanych mieszkańców wsi, 30,7 proc. z miejscowości do 20 tys. mieszkańców, 32,4 proc. z miast od 20 do 100 tys.; 36,3 proc. z miast do 500 tys. mieszkańców i 41,8% proc. z miast powyżej 500 tys.

Kochamy YouTube, w każdym wieku

Znacznie lepiej w badaniu wypadło korzystanie z serwisu YouTube, z którego korzystało 52,5 proc. Polaków. Najwięcej korzystających znalazło się w grupach wiekowych 10-15 lat i 16-24 lata (odpowiednio 76,7 proc. i 77,8 proc.). Niepokojąca może natomiast być kolejna dana: do korzystania z YT przyznało się aż 60,5 proc. proc dzieci w wieku 4-9 lat.

Wśród osób z wykształceniem wyższym YouTube oglądało 67,5 proc., 57 proc. wśród osób z wykształceniem średnim i 37,8 proc. wśród osób z zawodowym.

Z kolei muzyki w streamingu w ostatnich 30 dniach przed badaniem słuchało w Polsce 12,9 proc. rodaków. Taki sposób słuchania muzyki jest najpopularniejszy w grupie wiekowej 16-24. Streamingu słuchało 32,9 proc. osób w tym wieku. Najmniej słucha tak muzyki w grupie wiekowej 65+ (1,6 proc).

Nadspodziewanie mało osób korzysta za to z podcastów: 10,3 proc. W grupie wiekowej 10-15 lat na poziomie 12,2 proc., w grupie wiekowej 16-24 lat rośnie do 25,2 proc. W grupie wiekowej 25-34 lata wynosi 18,1%. Najmniej w grupie 65 plus – 1,9%.

VOD, podcasty i streamingi popularne wśród młodych

Zdaniem Mai Kurzelewskiej, szefowej Departamentu Badań i Analiz KIM – konsumpcja treści wideo na serwisach VOD jest „ważnym sposobem spędzania czasu już dla co drugiej osoby w szeroko zdefiniowanej grupie wiekowej 16-34 lata, konkurując z telewizją i YouTube”. – Budżet czasu wolnego zaczyna być także coraz częściej dzielony nie tylko w obrębie treści wideo, ale także audio (streaming muzyki i podcasty). Grupą o najwyższych odsetkach konsumpcji mediów takich jak VOD, podcasty, streaming muzyki są osoby w wieku 16-24 lata. Przekłada się to na pewno na konieczność zarządzania budżetem czasu i utrudnia wybory – mówi nam Maja Kurzelewska.

Krajowy Instytut Mediów został powołany w grudniu 2020 r. przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Formalnie zaczął działać w marcu 2021 r. Instytut w sposób ciągły prowadzi pomiary korzystania z radia, telewizji i internetu dostosowane do współczesnego modelu konsumpcji mediów. Ale Instytut bada zarówno odbiór tradycyjny, jak również poprzez VOD, podcasty, aplikacje i serwisy.

W połowie czerwca KIM rozpoczął przetarg na świadczenie usług w zakresie dostarczania danych populacyjnych na temat konsumpcji mediów, które realizowane jest min. w ramach badania założycielskiego KIM – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Postępowanie prowadzono w ekspresowym tempie – zainteresowane firmy mają 8 dni na złożenie ofert.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOrganizatorzy Summer Game Fest chwalą się rekordową widownią
Następny artykułSzef LinkedIn twierdzi, że w branży reklamowej spadają umiejętności kreatywne