A A+ A++

Po cięciu stóp procentowych mocniej spadły stawki kredytów niż depozytów, co uderzy w rentowność aktywów i wynik odsetkowy sektora bankowego. Nie zanosi się na poprawę oprocentowania oszczędności w bankach.

Banki kontynuowały w czerwcu obniżanie oprocentowania depozytów i kredytów, dostosowując się do obniżek stóp procentowych przeprowadzonych przez Radę Polityki Pieniężnej – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego.

Firmy bardziej tracą

Przypomnijmy: RPP obniżyła stopy w połowie marca (o 50 pkt baz.) i kwietnia (50 pkt baz.) oraz pod koniec maja (40 pkt baz.) i obecnie stawka referencyjna wynosi zaledwie 0,1 proc.

Średnie oprocentowanie zakładanych w czerwcu nowych lokat gospodarstw domowych spadło do 0,44 proc., z 0,62 proc. w maju i 1,20 proc. w lutym. W przypadku firm zmalało do 0,09 proc., z 0,25 proc. w maju i 0,97 proc. w lutym. Średnie oprocentowanie lokat firm spadło mocniej niż gospodarstw domowych i jest bliżej zera.

– Prawdopodobnie oprocentowanie nowych depozytów znajduje punkt równowagi, choć może jeszcze lekko maleć, biorąc pod uwagę czas potrzebny bankom na dostosowanie stawek po majowym cięciu stóp przez RPP i odpowiednie zakomunikowanie klientom zmian w tym zakresie – mówi Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM. Średnie oprocentowanie nowych umów złotowych, a zatem także stanów depozytów (pokazuje koszt finansowania się banków z tego najważniejszego dla nich źródła) spada systematycznie od kilku lat dzięki rosnącej płynności. Pandemia i cięcie stóp tylko wzmocniły ten trend. W czerwcu średni koszt finansowania banków (ogółem, tzn. z uwzględnieniem firm i gospodarstw domowych) spadł do 0,43 proc., z 0,53 proc. w maju i 0,76 proc. w lutym. – Oprocentowanie stanów depozytów będzie systematycznie maleć wraz z wygasaniem dotychczasowych umów i zastępowaniem ich przez nowe depozyty o niższym oprocentowaniu – zapowiada Marcinowski.

Zaznacza, że nie ma co liczyć na odbicie stawek depozytów w najbliższych miesiącach. – Stopy procentowe są i pewnie pozostaną niskie, a płynność banków jest nadal bardzo wysoka. To są argumenty bardziej za kolejnymi cięciami niż podwyżkami, choć miejsca do obniżek wiele już nie ma, szczególnie w przypadku depozytów firm – dodaje analityk Trigon DM.

Płynność banków jest najwyższa od prawie 15 lat i poprawia się nie tylko dzięki rosnącym depozytom firm za sprawą tarcz antykryzysowych i depozytów gospodarstw domowych, ale dzięki wciąż niezłej sytuacji na rynku pracy. Płynność banków poprawia się także za sprawą słabej sprzedaży kredytów: firmy mało inwestują i mają dużo własnych środków, a klienci indywidualni wstrzymują się z zaciąganiem zobowiązań, a części z nich banki nie chcą udzielić kredytów ze względu na wzrost ryzyka i niepewności.

Marża pod presją

Średnie oprocentowanie zaciąganych w czerwcu kredytów gospodarstw domowych spadło do 4,86 proc., z 4,93 proc. w maju i 6,52 proc. w lutym (najmocniej spadło w kredytach konsumpcyjnych – o 2,1 pkt proc., w hipotekach – o 1,1 proc.). Średnia stawka oprocentowania kredytów firm obniżyła się do 2,41 proc., z 2,69 proc. w maju i 3,49 proc. w lutym (najmocniej przecenione zostały kredyty o wartości od 1 do 4 mln zł).

Bardziej niż lokat obniża się oprocentowanie kredytów, co zmniejsza marżę odsetkową sektora bankowego. To ona – obok wartości czynnych kredytów – decyduje o wysokości wyniku odsetkowego stanowiącego około 70 proc. przychodów branży. Średnie oprocentowanie nowych lokat ogółem było w czerwcu niższe o 0,81 pkt proc. niż w lutym, stawka kredytów spadła zaś o 1,74 pkt proc. Majowe cięcie stóp procentowych okazało się dla banków bardziej dotkliwe niż zwykle i mocniej uderza w marżę, bo największe instytucje już wtedy miały niemal zerowy koszt finansowania depozytami. Obniżka stóp o 0,4 pkt proc. spowodowała więc, że nie były w stanie zneutralizować sobie obniżką kosztów finansowania niższej dochodowości kredytów (oprocentowanie kredytów spada niemal w takim samym stopniu jak obniżają się stopy, ch … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGareth Bale bardzo szczerze o zachowaniu kibiców Realu Madryt. “To niebywałe”
Następny artykułKLM wznawia loty z Wrocławia do Amsterdamu