W największych miastach kupujemy mieszkania przeważnie za gotówkę. Padł rekord.
Mieszkania, które Polacy kupili za gotówkę były warte 5,9 mld zł. Tak wynika z szacunków Narodowego Banku Polskiego. Dane te dotyczą tylko sprzedaży mieszkań przez deweloperów, tylko pierwszego kwartału br. i tylko 7 miast. To rekord.
W aż 70 proc. Polacy finansowali gotówką zakupy nowych mieszkań w największych miastach. Tak wynika z najnowszego podsumowania, które analitycy banku centralnego przygotowali za pierwsze 3 miesiące bieżącego roku.
Warto sprawdzić: Będzie trudniej o kredyt mieszkaniowy? Nowe wymogi
Jak wskazuje HRE Investments gdybyśmy przy tym pominęli gotówkę, która pochodziła od kredytobiorców (wkład własny przy kredycie), to i tak okazałoby się, że deweloperzy w 7 największych miastach w aż 60 proc. dokonali sprzedaży mieszkań za gotówkę. To w sumie znaczy, że ponad połowa pieniędzy, które trafiły do biur sprzedaży deweloperów w pierwszym kwartale, to były oszczędności Polaków – żywa gotówka, za którą rodacy kupowali mieszkania bez wsparcia w postaci kredytów hipotecznych.
Miliardy dla deweloperów
Jeszcze bardziej imponujące są dane pokazujące konkretne kwoty, które wydaliśmy na zakup nieruchomości. Na nowe mieszkania w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu zamożni obywatele wydali aż 5,9 mld złotych gotówki. To najwyższy wynik w historii. Aby pokazać skalę zjawiska warto przeliczyć to na rzeczy bardziej namacalne. Okazuje się, więc, że wspomniana kwota odpowiada zakupom prawie 12 tysięcy nowych mieszkań. Na tyle można szacować liczbę transakcji sfinansowanych jedynie gotówką.
Warto sprawdzić: Skąd wziąć na wkład własny do kredytu. 14 sposobów
Banki sprzyjają
Dlaczego Polacy kupują tak dużo mieszkań za gotówkę?
– Powodów jest co najmniej kilka. Jednym z najważniejszych są niemal zerowe stopy procentowe. To przez nie oprocentowanie bankowych depozytów też najczęściej ma zero z przodu. To powoduje, że więcej osób jest skłonnych do inwestowania w nieruchomości. Na ich wynajmie można zarobić nawet kilkadziesiąt razy więcej niż na lokacie – wskazuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.
– Do tego historia pokazuje, że mieszkania potrafią uchronić kapitał przed destrukcyjnym działaniem inflacji. To między innymi dlatego nieruchomości postrzegane są jako bezpieczna przystań dla kapitału – dodaje.
Warto sprawdzić: Koszt budowy domu w 2021. Tanio już było
Hipoteki jeszcze nie powiedziały ostatniego słow … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZZgłoś naruszenie/Błąd
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS