A A+ A++

Firma Wobet produkuje beton. Siedziba firmy znajduje się w Miłowie, wsi w gminie Przywidz. Gmina Przywidz jest położona w sercu Kaszub. W Miłowie Wobet ma działkę o powierzchni ponad 80 ha, na której chce wybudować zakład odzysku i recyklingu odpadów tworzyw sztucznych. Z plastikowych butelek PET w zakładzie miałaby być produkowana geowłóknina. Problem w tym, że działka znajduje się w sąsiedztwie obszaru Natura 2000 oraz rezerwatu przyrody na Jeziorze Przywidzkim, a odpady nie będą pochodziły z gminy Przywidz.

– Z uwagi na bliskość portów mamy poważne i uzasadnione obawy, że odpady będą do nas płynęły z całego świata. Polska przy obecnej władzy staje się globalnym śmietniskiem – piszą mieszkańcy gminy Przywidz w liście do “Gazety Wyborczej”.

Miał być hotel ze SPA, ale inwestor zmienił zdanie 

Rada Gminy Przywidz w kadencji 2014-2018 przegłosowała zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Wszystko po to, by na działce należącej do firmy Wobet mógł w przyszłości zostać wybudowany hotel ze SPA, a także mała stacja benzynowa z infrastrukturą. O to wnioskował inwestor. Potem zmienił zdanie. Zamarzył mu się w tym miejscu zakład odzysku i recyklingu odpadów tworzyw sztucznych. Miałby zajmować powierzchnię 57 tys. m kw. 

Mieszkańcy Miłowa, którzy sprzeciwiają się inwestycji w obawie przed katastrofą ekologiczną, zawiązali Komitet Społeczny na rzecz Ochrony Środowiska. Przeciwne budowie zakładu jest również Stowarzyszenie “Zielona Kraina”, które jest stroną w postępowaniu inwestycyjnym firmy Wobet. Inwestor zapewnia, że zakład odzysku i recyklingu odpadów sztucznych nie będzie uciążliwy dla mieszkańców ani szkodliwy dla środowiska. Jednak mieszkańcy policzyli, że każdego miesiąca do zakładu będzie przyjeżdżało 250 ciężarówek o ładowności do 24 ton. Tyle samo samochodów ciężarowych miałoby wywieźć produkcję poza zakład. 

W październiku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał postanowienie o potrzebie przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko (OOŚ). Bez tego wójt gminy Przywidz – Marek Zimakowski – nie może wydać decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Inwestor ma trzy lata na sporządzenie OOŚ. 

– Przez trzy lata będziemy żyli w niepewności, z brakiem perspektyw, z czymś wiszącym w powietrzu – skarżą się mieszkańcy niezadowoleni z decyzji wójta. 

– Nie liczy się z naszym zdaniem – przyznaje Magda Topińska, mieszkanka Miłowa zaangażowana w protest przeciwko inwestycji firmy Wobet. – Wójt, poproszony przeze mnie o rozmowę, posunął się do publicznych gróźb pod moim adresem. Ludzie są zastraszani. Sprawa inwestycji była tuszowana przez rok. Władze gminy zapewniały, że w żadnym wypadku nie dopuszczą do realizacji takiego przedsięwzięcia. 

Wójt i inwestor nabrali wody w usta 

Konflikt między wójtem gminy Przywidz a mieszkańcami narasta. Dwie mieszkanki Miłowa złożyły do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego (przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego) przez wójta. W listopadzie Prokuratura Rejonowa w Pruszczu Gdańskim wszczęła śledztwo.

– Postępowanie jest w toku i prowadzone jest w sprawie – informuje Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Tymczasem inwestor nie daje za wygraną. Kornel Grzenkowicz – właściciel Wobetu – założył nową firmę o nazwie Intercom i złożył do Urzędu Gminy Przywidz wniosek o wydanie warunków zabudowy na halę magazynowo-produkcyjną na 10 tys. m kw. działki, na której chce wybudować zakład. To pierwszy krok do pozwolenia na budowę.

Wójt gminy Przywidz przez dwa dni nie znalazł czasu, by odpowiedzieć na nasze pytania. W końcu w sekretariacie urzędu gminy usłyszeliśmy, że odmawia komentarza w sprawie. Inwestor również nie odpowiedział na pytania. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPOWIAT Okresowy zakaz wstępu do lasu!
Następny artykułZ PODKARPACIA. Nielegalny handel podróbkami na bazarze [FOTO]