A A+ A++

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zaprasza do zwiedzania ekspozycji czasowej “[Nie]widzialne. Rozdział drugi”. Celem wystawy jest pokazanie części obiektów, zgromadzonych w dziale sztuki dawnej i sakralnej, które na co dzień są przechowywane w magazynach.

Obiekty pochodzą z 19. i 20. wieku. Między innymi obejrzeć można gipsowe rzeźby i odlewy autorstwa krasnostawskiego rzeźbiarza Józefa Ciechana. Zdecydowaną większość stanowią przedmioty reprezentujące rzemiosło artystyczne, srebra, platery oraz meble, pozostające zazwyczaj poza zasięgiem wzroku zwiedzających.

– Duża część z eksponowanych zabytków to destrukty, które w przyszłości będą przeznaczone do renowacji i zabiegów konserwatorskich. Wybrana do prezentacji grupa obiektów stanowi jedynie ułamek zabytków zgromadzonych w naszych zbiorach. Zapraszamy do muzealnego magazynu – mówi kuratorka wystawy Maja Toczona-Wal, adiunkt w dziale sztuki dawnej i sakralnej Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Ekspozycję będzie dostępna, aż do odwołania. Warto dodać, że trwają też przygotowania do wystawy o grodzie Szczekarzew. W tym roku obchodzimy bowiem 800-setną rocznicę pierwszej wzmianki o miejscu, które w 1394 roku zostało przemianowane na późniejsze miasto Krasnystaw. Otwarcie planowane jest za kilka tygodni.

– Nasi archeolodzy pracują nad wystawą, która ma na celu przedstawienie dziejów ruskiego grodu na tle innych ważnych wczesnośredniowiecznych ośrodków pogranicza polsko-ruskiego, takich jak: Czermno (Czerwień), Gródek nad Bugiem (Wołyń), Sąsiadka (Sutiejsk), Chełm, Bieławin, Stołpie, Lubaczów i Jurów. Większość eksponatów zostanie wypożyczona z innych muzeów. Jesteśmy w trakcie finalizowania umów – informuje Andrzej Gołąb, dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHolistyczne podejście w service design. Dlaczego warto działać wielotorowo?
Następny artykułHistoria service design. Skąd pomysł na projektowanie usług?