A A+ A++

W ramach działań „Bezpieczne ferie 2020” policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole wraz z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole, zorganizowali nad rzeką Wartą spotkanie z dziećmi i młodzieżą kolskich szkół. Oprócz przekazanej wiedzy o niebezpieczeństwach związanych z wchodzeniem na zmarznięte zbiorniki wodne, zaprezentowano pokaz ratownictwa lodowego. I choć świeciło słońce, a lodu nie było, wszystko … i tak szczęśliwie się odbyło.

24 stycznia br. w Kole nad rzeką Warta zgromadzili się kolscy policjanci i strażacy. Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie kolskich szkół. Mundurowi w ramach działań „Bezpieczne ferie 2020” mówili zgromadzonym o niebezpieczeństwach wynikających z wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Kole przeprowadzili pokaz udzielania pomocy osobom, które na skutek załamania się lodu wpadły do wody. Pokazali techniki ratowania człowieka, pod którym zarwał się lód. Ratownicy używają do tego specjalistycznych rzutek, desek i drabin. Co istotne – strażacy zaprezentowali też metody udzielenia pomocy osobie tonącej przez „przypadkowego” świadka, przy pomocy dostępnych przedmiotów takich jak gałęzie, szaliki itp. Udzielili też wskazówek jak samemu wydostać się z przerębla i co należy zrobić, aby bezpiecznie dotrzeć do brzegu akwenu wodnego.

Ponadto policjant rozdał ulotki informujące o konkursie fotograficzno-plastycznym pn. „Stok nie jest dla bałwanów” w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej na rzecz bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

Policjanci przypominają by pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, związanych z zimowymi zabawami:

❗️Nie należy wchodzić na zamarznięte stawy, jeziora i rzeki, bez absolutnej pewności, że pokrywa lodowa jest dostatecznie gruba.

❗️Lód pokryty śniegiem, może być zdradliwy, gdyż trudno ocenić zagrożenie. Nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.

❗️Zabawy polegające na zjeżdżaniu na sankach, nartach itp. sprzęcie mogą się odbywać jedynie w miejscach oddalonych od ruchu pojazdów.

❗️Zdecydowanie należy unikać „kuligów” polegających na ciągnięciu sanek za samochodem – taka zabawa może skończyć się tragicznie.

Apel o zachowanie szczególnej czujności kierujemy do rodziców. Nie pozwalajmy naszym pociechom na niebezpieczne zabawy i starajmy się zawsze wiedzieć, gdzie nasze dziecko przebywa i co tam robi. Wzmożony nadzór nad maluchami pozwoli na uniknięcie wypadków.

Źródło: KPP w Kole

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej – opłata w 2020 r.
Następny artykułBlokada torów do Elektrowni Łaziska ma zakończyć się wieczorem