A A+ A++

W naszym mieście pojawia się coraz więcej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Co ciekawe kwestia ta jest uregulowana prawnie. Ile stacji muszą mieć Gliwice?

Na drogach pojawia się coraz więcej aut z zieloną rejestracją. Takie oznakowanie dedykowane jest samochodom elektrycznym oraz z napędem wodorowym. W związku z tym przychodzi potrzeba dostosowania infrastruktury drogowej.

Przynajmniej 100 stacji w Gliwicach

W gminach takich jak Gliwice, czyli: o liczbie mieszkańców wyższej niż 150 000, w których zostało zarejestrowanych co najmniej 95 000 pojazdów samochodowych i na 1000 mieszkańców przypada co najmniej 400 pojazdów samochodowych powinno znajdować się przynajmniej 100 stacji ładowania. Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych miasto zobowiązane jest składać raporty dotyczące punktów ładowania.

Stacje montowane są w dogodnych miejscach

  • Galerie handlowe i hipermarkety. Stacje ładowania umieszczone na parkingach galerii handlowych stanowią o obopólnej korzyści klienta i właściciela.
  • Parkingi garażowe. Wybudowanie stacji w miejscu, gdzie istnieje już instalacja elektryczna, podobnie jak w centrach handlowych, obniża nakłady inwestycyjne.
  • Stacje benzynowe. Zagadnienie szczególnie dotyczy miejsc obsługi podróżnych przy autostradach i innych drogach usytuowanych w pewnej odległości od miast.
  • Hotele. Mając dostęp do gniazd o mocy normalnej lub niższej, potencjalni goście hotelowi będą mogli naładować akumulatory swoich samochodów i motocykli w warunkach zbliżonych do domowych – w nocy lub podczas dziennego pobytu.
  • Okolice budynków użyteczności publicznej. Teatry, kina, baseny – to przykłady miejsc, dla których z dużym prawdopodobieństwem można określić godzinę zakończenia wykonywanej aktywności.

Dystrybutorem Tauron

– Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 05.03.2021r. wyznaczono Tauron Sprzedaż GZE sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach do pełnienia, w okresie wykonywania działalności gospodarczej w zakresie obrotu energią elektryczną, funkcji operatora ogólnodostępnych stacji ładowania i dostawcy usług ładowania – mówi dla Rady Dzielnicy Łabędy Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Usług Komunalnych.

Odrębne szczegółowe warunki prowadzenia przetargu dla Miasta Gliwice zawiera “Część 5” postępowania. Szczegóły pod linkiem: https://www.tauron-dystrybucja.pl/przetargi/stacje-ladowania.

– Obecnie przedsiębiorstwo jest na etapie przeprowadzania postępowania przetargowego na sprzedaż ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Postępowanie obejmuje wszystkie stacje ładowania pojazdów na terenie danej gminy – dodaje urzędniczka.

źródło: Facebook / Rada Dzielnicy Łabędy | UM w Gliwicach
fot. Tauron

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSeria kolizji na drogach powiatu [WIDEO]
Następny artykuł“Łowcy skór” po 21 latach. “Zamordowanych zastrzykiem mogło być ponad tysiąc”