A A+ A++
 • Opieka długoterminowa jest na skraju przepaści, a zapowiadany od 1 lipca kolejny wzrost minimalnych stawek wynagrodzeń w ochronie zdrowia doprowadzi do jej upadku
 • Tak twierdzą przedstawiciele organizacji branżowych, apelując do polityków o naprawę sytuacji w sektorze opieki nad osobami przewlekle chorymi, niepełnosprawnymi i niesamodzielnymi
 • Jesteśmy świadomi potrzeb płacowych wszystkich grup zawodowych, ale nie możemy się zgodzić, aby zapowiadana zmiana odbyła się ponownie kosztem opieki długoterminowej – mówi Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”
 • Organizacje nie zgadzają się na postępujący w Polsce “szpitalocentryzm” i domagają się wzrostu finansowania opieki długoterminowej do 4 proc. budżetu NFZ

Decyzja o czwartej dawce szczepionki przeciw COVID-19 zapadnie po zakończeniu badań klinicznych

Niemal co drugi lekarz dentysta ma problemy psychiczne. Powodów jest kilka

Opieka długoterminowa jest już na skraju przepaści!

Opieka długoterminowa jest na skraju przepaści, a zapowiadany od 1 lipca kolejny wzrost minimalnych stawek wynagrodzeń w ochronie zdrowia doprowadzi do jej upadku – ostrzega kilka organizacji działających w sektorze opieki długoterminowej.

Pod apelem w tej sprawie skierowanym do do najważniejszych polskich polityków podpisali się przedstawiciele:

 • Ogólnopolskiego Porozumienia Świadczeniodawców Fizjoterapia Plus
 • Krajowej Izby Domów Opieki
 • Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej
 • Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych
 • Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Domów Pomocy Społecznej
 • Polskiego Towarzystwa Opieki Długoterminowej
 • Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Organizatorów i Menadżerów Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia
 • Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” – Związek Stowarzyszeń.

Opieka długoterminowa sama potrzebuje pilnej pomocy

Wentylacja mechaniczna i opieka długoterminowa. Będzie więcej wizyt domowych? Rada Taryfikacji wydała zalecenia

Zwiększyć finansowanie opieki długoterminowej do 4 proc. budżetu NFZ

Według sygnatariuszy apelu jedyną szansą na uratowanie opieki długoterminowej jest pilne podjęcie prac legislacyjnych i wzrost finansowania świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych do 4 proc. budżetu NFZ.

– Jesteśmy świadomi potrzeb płacowych wszystkich grup zawodowych w ochronie zdrowia, ale nie możemy się zgodzić, żeby zapowiadana zmiana odbyła się ponownie kosztem opieki długoterminowej – mówi Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” i dodaje: – Poprzedni wzrost płac minimalnych miał miejsce niecały rok temu i dzisiaj wiemy, że drugiej tak gwałtownej zmiany na rynku pracy opieka długoterminowa nie przetrwa.

Organizacje branżowe nie zgadzają się na postępujący w Polsce „szpitalocentryzm”, czego najlepszym przykładem jest według nich rozdysponowanie wzrostu planu finansowego NFZ na 2022 rok, w którym ze środków w kwocie 9,1 mld zł na opiekę długoterminową przeznaczono jedynie 114,19 mln zł, czyli zaledwie 1,3 proc.

– W kontekście 57 proc. środków finansowych przekazanych na leczenie szpitalne jest to dla nas, naszych pacjentów oraz mieszkańców domów pomocy społecznej i całodobowych domów opieki wyraźny sygnał, że publiczny system ochrony zdrowia będzie coraz bardziej skoncentrowany na powtarzających się hospitalizacjach z powodu zaniedbań pielęgnacyjnych i opiekuńczych. To prosta droga do bankructwa! – uważa Wacław Kerpert, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Organizatorów i Menadżerów Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia.

Postulowany przez autorów apelu wzrost do 4 proc. budżetu NFZ powinien obejmować również świadczenia zdrowotne, realizowane w domach pomocy społecznej i całodobowych domach opieki, które aktualnie są wyłączone z tego rodzaju finansowania.

Parlamentarny zespół ds. zdrowia psychicznego. Dziś posiedzenie w Sejmie

Zaprzestać oszczędności kosztem opieki długoterminowej

Jak przypominają organizacje podpisane pod apelem, przez ostatnie kilkanaście lat tylko dwukrotnie próbowano dokonać systemowego przełomu w opiece długoterminowej.

W 2009 roku – przez zespół powołany przez ówczesnego ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religę opracował założenia do projektu ustawy o społecznym ubezpieczeniu pielęgnacyjnym i w roku 2015 przez zespół ekspertów, któremu przewodniczył senator Mieczysław Augustyn. Obie inicjatywy nie zyskały poparcia politycznego, chociaż żaden rząd nie był w stanie opracować alternatywnej propozycji.

Apelujemy o powrót do prac nad obydwoma projektami ustaw – mówi Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. – Ich połączenie oznaczałoby formę kompromisu politycznego, zapewniając jednocześnie stabilny mix finansowy. Byłoby też odpowiedzią na rosnące wyzwania demograficzne, o których nasze środowisko ciągle przypomina politykom.

Jednym z najważniejszych postulatów apelu jest natychmiastowe powstrzymanie dalszego szukania oszczędności w opiece długoterminowej.

“Nie może być zgody na jakiekolwiek obniżanie taryf świadczeń w opiece długoterminowej w stosunku do lat 2016-2017, gdy po raz ostatni je ustalano”.

– Postulujemy zainicjowanie nowej taryfikacji świadczeń realizowanych w ramach opieki długoterminowej stacjonarnej oraz domowej, w oparciu o realne koszty i możliwości systemu usług opiekuńczych i zdrowotnych wraz z wprowadzeniem indeksacji – apeluje Robert Suchanke, prezes Zarządu Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej.

To właśnie pacjenci będący pod opieką Związku w sposób najbardziej dotkliwy odczuwają zjawisko, o którym mówi prezes Suchanke: od 1 maja NFZ obniżył wycenę świadczeń domowej nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej nawet o 62 proc.

Podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy, opiekunów i diagnostów 22 czerwca w Sejmie

Polacy potrzebują edukacji na temat starości, niesamodzielności i niepełnosprawności

Według sygnatariuszy apelu Polacy potrzebują rzetelnej edukacji na temat starości, niesamodzielności i niepełnosprawności. „Miarą poziomu cywilizacyjnego nowoczesnego państwa jest umiejętność systemowego zaopiekowania się najsłabszymi, dbając przy tym o publiczne finanse i satysfakcję zawodową osób, które zdecydowały się na pracę w opiece długoterminowej” czytamy w dokumencie.

Apel został wysłany do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia, Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz prezesów i przewodniczących partii, klubów i kół parlamentarnych.

Pełna treść apelu dostępna na stronie: www.niesamodzielnym.pl.

CMKP laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2022 w aż dwóch kategoriach

Jak walczymy z bakteriami antybiotykoopornymi? Rusza innowacyjny projekt Centrum Badawczo-Rozwojowego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁukasiewicz – Instytut Lotnictwa zaprezentował jedną z najbardziej zaawansowanych mobilnych wyrzutni dla małych rakiet suborbitalnych w Europie
Następny artykuł„Tak rodzą się przyjaźnie i burzą stereotypy”. Wolontariusze Widzialnej Ręki z Ukrainy uporządkowali okolice Pomnika Katyńskiego