A A+ A++

podwodny poligon 10
Celem szkoleniowym jest przede wszystkim utrzymanie wysokiej kondycji psychofizycznej oraz doskonalenie technik nurkowania i nawigacji podwodnej …

Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie dysponuje szeroką gamą możliwości szkoleniowych. Dwa razy do roku staje się areną zmagań, wojskowych nurków. Od 5 lipca przez kolejne 2 tygodnie na wędrzyńskich akwenach odbywa się zgrupowanie poligonowe nurków z całej polski.

W okresie letnim i zimowym na OSPWL w Wędrzynie rokrocznie odbywają się poligony specjalistyczne dla płetwonurków organizowane przez 17 Wielkopolska Brygadę Zmechanizowaną. Kierownikiem zgrupowania jest por. Robert Hałko. Wychodząc z założenia, że wojskowy nurek potrafi funkcjonować w każdych warunkach, o każdej porze roku, dlatego zgrupowania odbywają się dwa razy do roku.

Podwodny poligon na jeziorach Buszno i Rakowe trwa od poniedziałku, 5 do 16 lipca. W tegorocznym, letnim zgrupowaniu udział bierze około pięćdziesięciu żołnierzy z całej polski, między innymi z 5 batalionu saperów z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 1 batalionu inżynieryjnego, 5 pułku inżynieryjnego, 2 batalionu saperów, 1 pułku saperów, 4 batalionu inżynieryjnego oraz żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Akweny znajdujące się na ośrodku szkolenia nurków posiadają duży wachlarz możliwości szkoleniowych. Dlatego podczas trwających 2 tygodnie zajęć nurkowie inżynierii uczą się samokontroli oraz nabierają poprawnych nawyków. Celem szkoleniowym jest przede wszystkim utrzymanie wysokiej kondycji psychofizycznej oraz doskonalenie technik nurkowania i nawigacji podwodnej. Dodatkowo każdy z żołnierzy wykonuje podwodne prace związane z obsługą urządzeń hydraulicznych, ćwiczy nawigację oraz rozpoznanie przeszkody wodnej. Tego typu zgrupowania są idealną okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy wojskowymi nurkami.

Dzień szkoleniowy rozpoczyna od rozgrzewki, czyli od rozpływania po jeziorze. Cała grupa ma za zadanie przepłynąć w zwartym szyku jezioro, posiadając tzw. ABC nurka – czyli maskę, fajkę i płetwy. Drugim elementem jest pokonanie danego odcinka pod wodą na bezdechu.

Oprócz zajęć w ciągu dnia scenariusz zgrupowania przewiduje nurkowania nocne. Szkolony ma za zadanie przepłynąć na wskazany wcześniej azymut.

Na dnie jednego z jezior OSPWL znajduje się wrak samochodu oraz platforma z torem do ćwiczeń. Dzięki tym elementom, uczestnicy zgrupowania mogą doskonalić umiejętności w rozpoznawaniu przeszkody wodnej oraz podnosić swoje kwalifikacje w nawigacji podwodnej.

W czasie zajęć nurkowie posługują się zestawem ratowniczym Holmatro, indywidualnym zestawem nurkowym, tzw. nurka lekkiego – przewodowego, DP–1. Posiada on pełną maskę umożliwiającą rozmowę pomiędzy nurkującym a osobą znajdującą się na powierzchni. Tego rodzaju sprzęt jest istotnym elementem wyposażenia pododdziału, realizującego zadania wspierania i zabezpieczania przez żołnierzy-nurków, wojsk inżynieryjnych.

FOTORELACJA

kliknij na zdjęciu aby powiększyć /zdjęcia: st. szer. Kamil Śpiączka/


Tekst: ppor. Anna Dominiak

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRusza nowy ośrodek rekreacyjny w Przylasku Rusieckim!
Następny artykułWystawa akwareli autorstwa Jurija Sulimowa