6 sierpnia ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda rozpoczął drugą kadencję; od tego czasu podpisał 141 ustaw, zgłosił 5 inicjatyw ustawodawczych i złożył 13 wizyt zagranicznych – podsumowała Kancelaria Prezydenta.
CZYTAJ TAKŻE: RELACJA. „Operacja Duda 2020. Tajemnice kampanii”. Prezydent Duda: „Chciałbym moją drugą kadencję zakończyć z podniesioną głową”
Działania prezydenta Dudy
Wśród działań Dudy KPRP wymieniła też jego zaangażowanie w szukanie rozwiązań pomagających w walce z pandemią COVID-19: promocję szczepień przeciwko COVID-19, podpisanie ustawy o utworzeniu Agencji Rezerw Strategicznych czy przewodniczenie Radom Gabinetowym poświęconym strategii działań państwa w walce z pandemią.
Walka z pandemią była również – według KPRP – tematem licznych rozmów prezydenta z przywódcami innych państw, m.in. z prezydentami krajów V4 czy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
W ciągu pierwszego roku swojej drugiej kadencji prezydent złożył 13 wizyt zagranicznych – m.in. na Ukrainie, w Turcji, na Litwie czy w Japonii; odbył także 23 rozmowy telefoniczne z partnerami zagranicznymi. Z kolei w Polsce miało miejsce 8 wizyt głów państw i szefów rządów; ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią obostrzenia prezydent uczestniczył także w wielu wydarzeniach międzynarodowych zdalnie – wskazuje KPRP. W kwietniu prezydent zainaugurował prace Biura Polityki Międzynarodowej.
Duda uczestniczył w szczycie NATO w Brukseli – gdzie spotkał się m.in. z przywódcami USA i Francji, a także m.in. w spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki w Bukareszcie, 5. Szczycie Inicjatywy Trójmorza w Estonii (październik 2020 r.), szczycie Inicjatywy Trójmorza w Sofii (lipiec tego roku), szczycie klimatycznym czy w 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Jak podkreślono, w rezydencji prezydenta na Mierzei Helskiej odbył się jubileuszowy szczyt Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30. rocznicy powstania V4; w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie spotkali się prezydenci Polski, Litwy, Estonii, Łotwy i Ukrainy, a z okazji 30. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy w Warszawie gościł prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.
KPRP podkreśliła, że prezydent podejmował działania w związku z sytuacją na Białorusi, zaangażował się obronę polskiej mniejszości represjonowanej na Białorusi; spotkał się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską, jak również z przedstawicielkami polskiej mniejszości narodowej na Białorusi.
Jak poinformowano, Duda podpisał 141 ustaw; zawetował jedną (nowelizację ustawy o działach administracji rządowej). Prezydent zgłosił 5 inicjatyw ustawodawczych (m.in. projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym czy projekt ustawy dot. odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie); podpisał 52 umowy międzynarodowe i ratyfikacje. Wydał 15 postanowień w sprawach obronności i porządku publicznego; 15 rozporządzeń; 12 zarządzeń. Podkreślono, że prezydent podpisał ustawę m.in. ustawę o tzw. 14. emeryturze.
Według KPRP w pierwszym roku drugiej kadencji prezydent nadał 46 stopni generalskich: 28 w Siłach Zbrojnych RP, 5 w Państwowej Straży Pożarnej, 2 w Służbie Więziennej, 3 w Straży Granicznej, 7 w Policji i 1 w Służbie Celno-Skarbowej; ponadto spotkał się 25 razy z wojskiem oraz służbami mundurowymi; ratyfikował też polsko-amerykańską Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej.
KPRP podkreśliła, że wielokrotnie w ostatnim roku spotykała się prezydencka Rada ds. Przedsiębiorczości. Duda – podczas serii spotkań z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami rządu – dyskutował też na temat programu Polski Ład – zaznaczono.
Prezydent – jak przekazała KPRP – złożył w ostatnim roku 40 wizyt krajowych; odwiedził m.in. tereny dotknięte przez nawałnice, instytucje i firmy w kraju zaangażowane w walkę z koronawirusem, a także inwestycje infrastrukturalne, jak teren przebudowy przekopu Mierzei Wiślanej. Prezydent uczestniczył m.in. o obchodach wybuchu Powstania Warszawskiego, uroczystościach z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej czy z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
Z inicjatywy prezydenta powołana została m.in. Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich oraz Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych – czytamy. Duda wręczył łącznie 981 nominacji profesorskich nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki; objął Patronatem Honorowym 109 wydarzeń, Narodowym – 146 – informuje KPRP.
Całość podsumowania KPRP dostępna jest na stronie www.prezydent.pl. Umieszczono tam również podsumowanie aktywności pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.
tkwl/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS