A A+ A++

Chociaż do większości krajów europejskich można już podróżować bez okazywania certyfikatu szczepień, nie wszędzie zniesiono ten wymóg. Bez przedstawienia dokumentu potwierdzającego przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 nie wjedziemy np. do USA. Sytuacja pandemiczna zmienia się dynamicznie, a wraz z nią przepisy podróżne, dlatego warto być przygotowanym na każdą okoliczność.

UCC ważny do 30 czerwca 2023 roku

Parlament Europejski przegłosował niedawno przedłużenie ram obowiązywania rozporządzenia dotyczącego europejskich paszportów covidowych o rok, czyli do 30 czerwca 2023 roku. Oznacza to, że nasz UCC straci ważność dopiero po tej dacie, a nie po 270 dniach od ostatniego szczepienia. 

Parlament Europejski zatwierdził przedłużenie certyfikatów COVID 

Obecnie jednak do większości krajów europejskich wjedziemy bez konieczności przedstawiania dokumentu potwierdzającego przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Nawet takie kraje, jak Hiszpania czy Włochy, które bardzo długo utrzymywały restrykcje wjazdowe, zniosły je na początku czerwca. 

Można wobec tego pomyśleć, że przedłużenie ram UCC nie jest zasadne. Trudno jednak stwierdzić, jak sytuacja pandemiczna będzie wyglądać jesienią. Z dwuletniego doświadczenia pandemii wiemy, że zazwyczaj wrzesień-listopad był okresem wzmożonej transmisji wirusa i wzrostu zakażeń w całej Europie. Dlatego też pod koniec kwietnia komisarz ds. zdrowia, Stella Kyriakides, wezwała państwa członkowskie do przygotowań na ewentualną kolejną falę pandemii.

Unia Europejska przygotowuje się do kolejnej fali pandemii

Podróże poza Europę

Dzięki wydłużeniu ważności certyfikatów covidowych w tegoroczne wakacje możemy swobodnie podróżować do krajów unijnych oraz 40 państw, które również honorują UCC, czyli na przykład do Wielkiej Brytanii. Jak jednak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, w odpowiedzi na pytanie Polityki Zdrowotnej o wakacyjne podróże, każdy kraj może wprowadzać indywidualne regulacje w obszarze zdrowia publicznego, dlatego to na podróżnym spoczywa obowiązek indywidualnej weryfikacji zasad obowiązujących w miejscu docelowym i przygotowania wymaganych dokumentów.

– Przed podróżą zalecane jest zapoznanie się z warunkami, jakie obowiązują w kraju, do którego się udajemy – podkreśla resort zdrowia.

Informacji o obecnych przepisach wjazdowych najlepiej szukać na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sytuacja poza Europą wygląda jednak inaczej. Kraje azjatyckie oraz Stany Zjednoczone nadal do wjazdu na swoje terytorium wymagają potwierdzenia szczepienia. Do niedawna w USA obowiązywał wymóg wykonywania testów na COVID-19 (pomimo szczepień). Został jednak zniesiony 12 czerwca. W Chinach, pomimo szczepienia, podróżni muszą nie tylko wykonać test, ale także odbyć 14-dniową kwarantannę.

Pewne wątpliwości może budzić podróżowanie do Stanów Zjednoczonych jesienią, ponieważ wówczas, według starych przepisów, wielu osobom powinien wygasać okres obowiązywania paszportu covidowego. W USA szczepienia nie mają daty ważności, są bezterminowe, dlatego nawet, gdyby ramy europejskiego rozporządzenia nie zostały zmienione, zaszczepieni podróżni nie mieliby się o co martwić.

Mimo wszystko, warto się zaszczepić

Pomimo tego, że niewiele państw wymaga jeszcze przedstawienia dokumentu o szczepieniu, przepisy mogą się dynamicznie zmienić. Warto dlatego na bieżąco sprawdzać, jak wygląda sytuacja pandemiczna w kraju, do którego chcemy się wybrać. Dodatkowo, warto przyjąć dawkę przypominającą szczepionki, a jeśli jest się uprawnionym, to również 4. dawkę. 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Podróżowanie bez certyfikatu covidowego jesienią nie będzie takie proste. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSasin: Zamierzamy rozliczyć Gazprom
Następny artykułProf. Waldemar Gontarski: Nie rozumiem logiki niemieckiej