A A+ A++

24 aktorów przygotowuje spektakl oparty o książkę wspomnieniową Ilony Dworak-Cousin, izraelskiej pisarki mocno związanej z miastem. Premiera 13 października. To będzie w Chrzanowie ważne wydarzenie artystyczne i historyczne.

Reżyser i scenarzysta – Marcin Kobierski wraz z dwupokoleniowym zespołem młodzieży i seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i I LO w Chrzanowie, pracuje nad nową sztuką od początku sierpnia. W tym tygodniu próby odbywają się codziennie.

24-osobowa, scenicznie doświadczona, dwupokoleniowa grupa teatralna złożona z licealistów i seniorów, tym razem pokaże spektakl oparty o współczesną literaturę, ale sięgającą do przedwojennych i wojennych wspomnień o obywatelach miasta pochodzenia żydowskiego. Nie zabraknie w nim także żydowskiej muzyki i żydowskiego humoru.

Do krainy ich cieni, czyli świata i ludzi, których już nie ma, wraz z aktorami i publicznością, uda się mieszkająca teraz w Izraelu Ilona Dworak-Cousin. Będzie obecna na scenie jako bohaterka spektaklu i, miejmy nadzieję, na widowni. Na prośbę liceum zgodziła się na sceniczną adaptację swojej książki.

Nad stroną organizacyjną przygotowywanego spektaklu czuwa dyrektorka I LO w Chrzanowie Bożena Bierca, autorka teatralnego projektu “Chrzanów na starych pocztówkach. Podróż do krainy cieni”.

Kim jest autorka książki?

Ilona Dworak-Cousin jest osobą znaną w Chrzanowie, Krakowie, w Polsce, Izraelu. Dwukrotnie odznaczona i doceniona przez byłych prezydentów RP: Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego.

Często wraca do dawnej ojczyzny. Choć urodziła się we Wrocławiu, najbardziej kocha Kraków – miasto swojej mamy i Chrzanów – rodzinne miasteczko ojca.

Miała i ma bardzo dobry kontakt z poprzednim burmistrzem Ryszardem Kosowskim, chrzanowskim Muzeum i I Liceum Ogólnokształcącym, gdzie patronowała konkursowi na temat przeszłości żydowskiej miasteczka i ufundowała nagrody dla zwycięzców.

Zawsze zależało jej na Chrzanowie, bo stąd pochodził jej ukochany ojciec Leopold (absolwent chrzanowskiego liceum, inżynier), dziadkowie, ciocie, wujkowie. Wielu bliskich nigdy  nie poznała, bo zginęli w Auschwitz.

Ilona Dworak-Cousin z wykształcenia jest doktorem farmacji. Nade wszystko jednak jest znaną izraelską działaczką społeczno-kulturalną, poetką, pisarką, dziennikarką polsko-żydowskiego pochodzenia. Popularyzuje kulturę polską w Izraelu, przewodniczy Towarzystwu Przyjaźni Izrael-Polska. Jest honorową obywatelką miasta Poznania, choć Chrzanów pewnie jest jej bliższy niż Poznań.

Zamiast filmu teatr

Książka Ilony Dworak-Cousin “Podróż do krainy cieni” ukazała się w 2018 r. Tego samego roku, 10 września,  miała promocję w chrzanowskim USC. Kto czytał, to wie, że pełno w niej jest lokalnych wątków.

W recenzji tej książki, historyk i prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – Łukasz Sroka napisał, że to gotowy scenariusz na film.

Jak się okazuje, wcześniej od filmu powstaje spektakl. W Chrzanowie! Premiera w MOKSiR 13 października.

Na temat przygotowań do spektaklu więcej przeczytacie w środowym wydaniu tygodnika “Przełom”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDyrektorzy szkół na kolejne lata
Następny artykułMorawiecki: Putin się z nas śmieje. Musimy zmienić mechanizmy kształtowania cen energii