A A+ A++

Podczas aranżacji pomieszczeń lub generalnego remontu pada trudne pytanie: wybrać podłogę drewnianą czy panele laminowane lub winylowe? Każdy typ ma inne właściwości i parametry techniczne. Przed podjęciem decyzji warto poznać wady i zalety każdego rozwiązania. W końcu — podłoga nadaje charakteru całemu wnętrzu i stanowi punkt wyjścia do dalszego planowania wystroju, a konsekwencje podjętej decyzji będą towarzyszyć nam przez wiele lat.

Zalety i wady podłogi drewnianej

Dobry producent podłóg drewnianych zapewni nam wybór spośród trzech typów podłóg z naturalnego drewna: lite drewno, drewniane panele warstwowe oraz parkiet. Każdy rodzaj ma nieco inne właściwości. Przykładowo, lite drewno zachwyca naturalnym wyglądem, ale niestety nie może być używane z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli planujemy taki typ ogrzewania, możemy wykorzystać niektóre rodzaje parkietów oraz panele warstwowe. Wiele osób zniechęca także wyższa cena naturalnego drewna oraz obawa o skomplikowaną pielęgnację podłóg z naturalnego drewna.
A jednak zalety drewna sprawiają, że mimo licznych, nowoczesnych rozwiązań, wciąż jest ono niezwykle popularne i uznawane za gustowne uzupełnienie wnętrz. Przede wszystkim drewno jest naturalnym (i ekologicznym) surowcem, co dla wielu osób ma kluczowe znaczenie. Wokół nas jest mnóstwo sztucznych, szkodliwych substancji i część z nas pragnie ograniczyć ich negatywny wpływ przynajmniej we własnych czterech kątach. Wówczas wybór drewna wydaje się oczywisty. Na dodatek stanowi ono doskonałą izolację cieplną i akustyczną oraz jest przyjemnie ciepłe w dotyku, w przeciwieństwie do podłóg z tworzyw sztucznych. Ogromną zaletą drewna jest także jego trwałość — każdy producent podłóg drewnianych powie nam, że drewniana podłoga spokojnie przetrwa dekady. To inwestycja na pokolenia.
Naturalne drewno wprowadza do wnętrz niepowtarzalny klimat. W sypialni prezentuje się przytulnie, w biurze — efektownie i prestiżowo. W takich pomieszczeniach podłoga ma nie tylko wartość użytkowa, ale także dekoracyjną.

Zalety i wady paneli winylowych lub laminowanych

Głównym atutem paneli ze sztucznego tworzywa i materiałów drewnopochodnych jest ich łatwa dostępność, niska cena oraz ogromny wybór kolorów i wzorów. Panele wysokiej jakości często do złudzenia przypominają naturalne drewno lub zaskakują nieszablonowym designem (np. imitują kafelki lub są pokryte napisami) i mogą być efektownym (oraz niedrogim) uzupełnieniem wnętrza. Zwolennicy zwracają uwagę na łatwą pielęgnację, szybki montaż, możliwość stosowania z ogrzewaniem podłogowym, a także na fakt, że taka podłoga nie wchłania wilgoci, co ogranicza ryzyko wypaczeń. Jednak zalety tego rozwiązania równoważy kilka wad.
Panele są wykonane ze sztucznych materiałów, które nie tłumią dźwięków — nawet kroki są na niej doskonale słyszalne, a jeśli mamy w domu zwierzęta, odgłos psich pazurów możemy słyszeć z drugiego końca domu. Panele nie stanowią izolacji termicznej, a podłoga jest nieprzyjemnie zimna w dotyku. Choć ich niska cena bywa kusząca, pociąga za sobą krótki okres użytkowania oraz jednorazowość (demontaż niszczy panele i uniemożliwia ponowne wykorzystanie). Podczas zakupu należy być bardzo ostrożnym i wybrać panele wysokiej klasy. W przeciwnym wypadku szybko zniszczą się i pokryją nieestetycznymi przetarciami w miejscach najintensywniejszej eksploatacji.
Najrozsądniejszym kompromisem wydają się panele drewniane, w które może nas zaopatrzyć producent podłóg drewnianych. Łączą zalety paneli i naturalnego drewna oraz mogą być stosowane z ogrzewaniem podłogowym. To nowoczesna technologia, która udowadnia, że idealne rozwiązania są na wyciągnięcie ręki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlanujesz wypożyczenie samochodu? O tych 3 kwestiach musisz pamiętać przed podpisaniem umowy wynajmu
Następny artykułPowiat Olkusz: Jak zamówić receptę?