A A+ A++

Chcesz wiedzieć, co się dzieje w Białymstoku i regionie? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Porozumienie w sprawie Nord Stream 2 zostało ostatnio wypracowane mimo utrzymujących się różnic w podejściu do tego gazociągu pomiędzy Berlinem i Waszyngtonem. W przeprowadzonej przez Ośrodek Studiów Wschodnich analizie porozumienia można przeczytać: “Oznacza ono de facto odstąpienie od nakładania nowych sankcji amerykańskich skierowanych przeciwko inwestycji, a być może także ograniczenie tych już wprowadzonych”.

O gazociągu z dezaprobatą

W kontekście tego porozumienia o Nord Stream 2 Morawiecki mówił w Białymstoku: – Od początku, kiedy ten pomysł powstał, staraliśmy się przekonać naszych amerykańskich i europejskich sojuszników, że jest to projekt, który pozwala zbroić się naszemu wschodniemu sąsiadowi – Rosji. Zawsze uznawaliśmy, że jest to projekt niewłaściwy, zagrażający nie tylko nam, ale zagrażający też suwerenności Białorusi i Ukrainy. W porę, pięć lat temu, podjęliśmy decyzję, aby się uniezależnić od Rosji, i podjęliśmy decyzję o budowie gazociągu bałtyckiego: z Norwegii przez wody terytorialne Danii do Polski. Podjęliśmy decyzję o rozbudowie terminalu w Świnoujściu na gaz LNG. I to były bardzo dobre decyzje. Zwiększyliśmy też produkcję gazu ziemnego z polskich depozytów gazu. To wszystko spowodowało, że dzisiaj jesteśmy w dużo lepszym położeniu i szantaż rosyjski, który groził nam jeszcze do niedawna, już nam nie grozi w takim stopniu, grozi nam w bardzo niewielkim stopniu, ponieważ oprócz tych możliwości, które już wymieniłem, mamy możliwości pozyskania gazu poprzez interkonektory na naszych granicach.

W kontekście Nord Stream 2 i najnowszego porozumienia amerykańsko-niemieckiego zaznaczał: – Ta zmiana o 180 stopni u naszego amerykańskiego partnera, związana ze zmianą administracji [amerykańskiej – red.], rzeczywiście zdumiała wiele krajów. Zdumiała Litwę, Ukrainę, Polskę, Łotwę, wiele krajów, które polegały na tym, co Stany Zjednoczone do niedawna prezentowały. Dziś trzeba realnie spojrzeć na życie polityczne, że budowa tego gazociągu dojdzie do skutku. My, Polacy, jesteśmy bezpieczni poprzez nasze działania zapobiegawcze. Natomiast w tym regionalnym układzie geopolitycznym staramy się również zabiegać o interesy naszych sąsiadów w duchu równowagi, która jest tutaj potrzebna. Mogę zatem raz jeszcze wyrazić słowa dezaprobaty dlatego, że nasi partnerzy w bardzo egoistyczny sposób podeszli do tego gazociągu. Ale życie toczy się dalej, my potrafiliśmy się zabezpieczyć i będziemy robić wszystko, aby sytuacja od strony bezpieczeństwa nie pogorszyła się w naszym regionie.

Bo mamy prawo udoskonalać

Wizytując w czwartek (22 lipca) Podlaskie, w czasie białostockiej konferencji prasowej Morawiecki odniósł się też do innego wątku w relacjach polsko-amerykańskich. Został poproszony o ustosunkowanie się do ocen przedstawicieli amerykańskiej administracji, w tym oświadczenia amerykańskiej sekretarz handlu Giny Raimondo, która wyraziła zaniepokojenie próbą przeforsowania przez PiS tzw. ustawy “lex TVN”, czyli zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. Chodzi o rozszerzenie grupy krajów mogących być większościowymi właścicielami mediów w Polsce na wszystkie kraje OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Jej członkiem są Stany Zjednoczone, a z tego kraju wywodzi się obecny właściciel stacji TVN, koncern Discovery. Tak więc zmiana ta ewidentnie wymierzona jest w TVN, największą amerykańską inwestycję w Polsce.

Sekretarz Raimondo po rozmowie z wicepremierem Jarosławem Gowinem stwierdziła, że rozmowa ta służyła “podkreśleniu, że wysiłki mające na celu ograniczenie amerykańskich inwestycji w Polsce zaszkodzą gospodarce USA oraz Polski i podważą nasze wspólne zaangażowanie na rzecz wolnych i uczciwych mediów”.

Morawiecki komentował: – Chyba każde poważne państwo ma prawo udoskonalać swoje regulacje [prawne – red.]. Chcielibyśmy jak najlepszych relacji [ze Stanami Zjednoczonymi – red.], ale jesteśmy państwem suwerennym i będziemy decydowali w najlepszym interesie państwa polskiego. Nie będziemy wahali się, żeby wchodzić w dialog, ale jednocześnie będziemy bronili takich rozwiązań, jakie są stosowane np. we Francji czy Austrii.

Wspomniał Rosję, twierdząc, że “uszczelnienie tej regulacji jest uzasadnione”.

– Krajem aspirującym i prawdopodobnie za parę lat mającym szansę przystąpić do OECD jest Rosja – stwierdził.

Po konferencji prasowej w Białymstoku, w trakcie pobytu na festynie rodzinnym w podbiałostockim Tykocinie, Morawiecki, promując “Polski ład”, oznajmił: – Dziś los jest w naszych rękach. Dziś możemy walczyć o wolność do stanowienia prawa na naszych zasadach, do zasad gospodarczych na naszych zasadach. Wolność i solidarność to są nasze zasady. To są zasady “Polskiego ładu”.

Tykocin. Premier Mateusz Morawiecki spotyka się z mieszkańcami województwa podlaskiego podczas pikniku rodzinnego. Agitacja programu ‘POLSKI ŁAD’ Fot. Grzegorz Dąbrowski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSrebrny i brązowy medal dla Szachistów z Kościelca
Następny artykułW niedzielę zmagania triathlonowe w Kole!