W sześciu podhalańskich parafiach w niedzielę można przyjąć jednodawkowy preparat Johnson&Johnson przeciwko covid-19. To wspólna akcja archidiecezji krakowskiej i województwa małopolskiego.
Punkty szczepień zostały przygotowane na terenie sześciu parafii rozpoczęły pracę wraz z pierwszymi Mszami świętymi i będą otwarte do 15.30. Pracują w nich służby medyczne z zakopiańskiego i nowotarskiego szpitala. Każdy z sześciu punktów jest zaopatrzony w 300 szczepionek.
– Zachęcam do skorzystania z możliwości zaszczepienia się. Może to ułatwić wyjazd na wakacje, albo powrót do pracy poza polską granice – powiedział ks. Krzysztof Kocot, proboszcz parafii w Czarnym Dunajcu i zarazem dziekan dekanatu czarnodunajeckiego. Jeden z punktów szczepień został zlokalizowany przy bramie do kościoła.
– Przeszłam covid-19 trzy miesiące temu, więc mogę już bezpiecznie przyjąć szczepionkę – cieszyła się Krystyna z Cichego. Dla Kamila z Czerwiennego idea szczepień jest bardzo ważna. – Wierzę w szczepienie, zależało mi na właśnie takiej jednodawkowej szczepionce i dzisiaj się to udało – mówił Kamil tuż po przyjęciu preparatu. W Czarnym Dunajcu w koordynowanie akcji zaangażowali się strażacy z tamtejszej OSP.
Oprócz Czarnego Dunajca tymczasowe punkty szczepień znajdują się w następujących parafiach: parafii św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej 583, parafii św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach – ul. Kościelna 1, parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu – ul. Jana Pawła II 202, parafii św. Anny w Zębie (gmina Poronin) – ul. św. Anny 1/3, parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej – ul. Kościuszki 11.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podziękował abp. Markowi Jędraszewskiemu za za wyrażenie zgody na przeprowadzenie akcji szczepień w parafiach. – Głos w kwestii szczepień autorytetów społecznych, duchowych czy sportowych jest niezwykle istotny. Tę specjalną akcję organizujemy z myślą o gminach, w których jest najniższy poziom szczepień – zaznaczył wojewoda.
Na Podhalu są miejsca, które aktualnie najsłabiej wypadają na mapie szczepień. Cztery gminy z tego regionu mają poziom wyszczepialności niższy niż 15 procent, podczas gdy są w Małopolsce gminy, gdzie w pełni zaszczepiła się jest połowa mieszkańców, np. Gmina Zielonki. Zaś ponad połowa mieszkańców Krakowa jest już zaszczepiona dwoma dawkami.
Apel o przystąpienia do szczepienia wystosowali też do swoich mieszkańców włodarze podhalańskich gmin, na których terenie znajdują się parafie. – Szczepienie to nie tylko twoja sprawa. To sprawa życia i zdrowia innych – przypomina wójt gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski.
Do tej pory w Polsce wykonano prawie 32 mln szczepień. Osób w pełni zaszczepionych jest ponad 14 mln. W Małopolsce wykonano prawie 2,7 mln szczepień, a osób w pełni zaszczepionych jest blisko 1,2 mln.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS