Spadek po rodzinie zwolniony z podatku
Istotne jest też (choć fiskus nie wspomina o tym w interpretacji), że najbliższa rodzina (w tym wnukowie) może skorzystać ze zwolnienia z podatku określonego w art. 4a ustawy. Z tego przepisu wynika, że jeśli wartość odziedziczonych rzeczy przekracza 36 120 zł, warunkiem ulgi jest zgłoszenie spadku skarbówce (na formularzu SD-Z2). Mamy na to sześć miesięcy od dnia zarejestrowania notarialnego poświadczenia dziedziczenia albo uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Pamiętajmy też, że przy liczeniu limitu sumujemy wartość majątku otrzymanego od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie oraz w ciągu pięciu poprzednich lat.
Czytaj więcej
Notariusz poprosi o zaświadczenie z urzędu skarbowego
Jak już jednak wspomnieliśmy, kobieta nie kontaktowała się z fiskusem po nabyciu spadku. Teraz chce zaświadczenie potrzebne do sprzedaży odziedziczonego mieszkania. O obowiązku jego posiadania stanowi art. 19 ust. 6 ustawy. Wynika z niego, że jeśli przedmiotem aktu notarialnego ma być zbycie rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych m.in. tytułem spadku, notariusz może dokonać tej czynności tylko po przedstawieniu zaświadczenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego. Powinno potwierdzać, że spadek jest zwolniony z podatku, należny podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia.
Skarbówka przyznała, że w tej sprawie podatek już się przedawnił. Minęło bowiem pięć lat na wydanie decyzji, liczone od końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy, tj. od końca roku, w którym uprawomocniło się postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Czy wystąpienie z wnioskiem o zaświadczenie nie spowoduje jednak odnowienia obowiązku podatkowego?
Nie będzi … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZZgłoś naruszenie/Błąd
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS