A A+ A++

Liczba wyświetleń: 211

Resort finansów pracuje nad zmianami w podatku cukrowym. We wtorek w tej sprawie odbyły się konsultacje z udziałem m.in. przedstawicieli branży spożywczej.

Przedsiębiorcy alarmują, że ministerstwo finansów zamierza zaostrzyć przepisy w podatku cukrowym. Sprzeciw branży budzi zwłaszcza opodatkowanie produktów przekazywanych na cele charytatywne, a także napojów roślinnych i powstałych z mieszaniny wody i naturalnego soku.

Wiceminister Artur Soboń poinformował, że nie ma mowy o zaostrzeniu przepisów, a nowelizacja ma na celu ich uproszczenie.

„Nowelizacja przepisów jest wynikiem przede wszystkim oczekiwań samego rynku i ma charakter porządkujący oraz ułatwiający życie tym wszystkim, którzy ten podatek stosują na co dzień. To jest istota tych wszystkich zmian. Przy okazji pojawia się również dyskusja na temat samej definicji, dlatego cały czas jesteśmy gotowi do rozmowy. Zarówno w gronie społecznym, jak i w dialogu międzyresortowym jest różne podejście czy różna wrażliwość. Z jednej strony Ministerstwo Zdrowia, a po drugiej stronie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Finansów” – przekazał wiceminister finansów Artur Soboń.

Kształt projektu nowelizacji ma być znany na początku 2023 r. Podatek cukrowy obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2021 r. Wpływy z opłaty trafiają przede wszystkim do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: RadioMaryja.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStyropian, plastik, opakowania po lekach. Tony nielegalnych odpadów na granicy
Następny artykułBartosz Opania był gwiazdą “Na dobre i na złe”. Zamienił scenę na mundur