A A+ A++

Mieszkańcy Krasnegostawu i powiatu krasnostawskiego, jak tylko mogą, pomagają uchodźcom z Ukrainy. Gromadzą żywność, ubrania, dają dach nad głową. Wsparcia udzielają też samorządy.

Wojna w Ukrainie wyzwala w mieszkańcach Krasnegostawu i gmin powiatu krasnostawskiego pokłady niezwykłej empatii. – Chcemy pomagać i szeroko otwieramy serca na potrzeby walczącej Ukrainy oraz uchodźców, którzy w obawie o bezpieczeństwo swoje i dzieci szukają schronienia w Polsce – mówi jedna z mieszkanek miasta.
W pomoc zaangażowane są również różne organizacje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, samorządy. Oto nasz meldunek, jak miasta i gminy w powiecie krasnostawskim pomagają ukraińskim uchodźcom:

MIASTO KRASNYSTAW

Burmistrz Robert Kościuk oraz radni miejscy uruchomili zbiórkę pieniędzy dla Ukrainy, w tym m.in. na pomoc mieszkańcom partnerskiego miasta Turijska. Samorząd zorganizował też zajęcia dla dzieci z Ukrainy w Krasnostawskim Domu Kultury oraz Świetlicy Wsparcia Dziennego, działającej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. W mieście utworzono trzy punkty pobytu dla uchodźców: w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym przy stadionie miejskim, w remizie strażackiej przy ul. Krakowskie Przedmieście oraz w internacie przy I LO. Trwa zbiórka darów, które można przynosić do: KDK, Centrum Integracji Społecznej przy ul. Sikorskiego 10, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Piłsudskiego, OSP Krakowskie Przedmieście oraz Szkoły Podstawowej nr 5.

W akcję pomocy Ukraińcom zaangażowała się dyrektor Liceum Społecznego przy ul. Odrodzenia, Renata Zwolak, organizując w szkole punkt pobytu dla około 40 uchodźców.

POWIAT KRASNOSTAWSKI

Władze starostwa zorganizowały pomoc i wsparcie psychologiczne dla dzieci oraz dorosłych, przebywających na terenie powiatu krasnostawskiego. Ogłosiły również akcję charytatywną dla szpitali na Ukrainie. Od 1 marca w krasnostawskiej lecznicy jest prowadzona zbiórka materiałów opatrunkowych, środków dezynfekujących, leków, środków higienicznych i detergentów, czy ręczników. Powiat w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2 uruchomił magazyn, gdzie można przekazać dary. To nie wszystko, starostwo zapewniło uchodźcom z Ukrainy dostęp do opieki zdrowotnej. Warunkiem skorzystania z porady lekarskiej jest przedstawienie zaświadczenia wystawionego przez Straż Graniczną.

GMINA KRASNYSTAW

Władze gminy Krasnystaw wraz ze Stowarzyszeniem Wspólnie dla Gminy Krasnystaw prowadzą zbiórkę żywności oraz innych środków niezbędnych dla mieszkańców Ukrainy oraz uchodźców. Najbardziej potrzebne są: żywność długoterminowa (konserwa, cukier, makarony, olej, mąka, sól, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, warzywa w puszkach, przeciery pomidorowe w kartonach), kosmetyki i chemia (żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń), środki opatrunkowe i leki (bandaże, opaski uciskowe, gazy jałowe, rękawiczki jednorazowe, woda utleniona, spirytus salicylowy, tabletki przeciwbólowe, koce termiczne, pęsety sterylne, wata, nożyczki do opatrunków, apteczki pierwszej pomocy, ampułki soli fizjologicznej, chusty opatrunkowe sterylne) oraz materace, śpiwory, koce, poduszki, rękawiczki robocze, naczynia jednorazowe. Wszystkie dary można przynosić do GOPS w Krasnymstawie przy ul. Konopnickiej oraz Gminnego Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej.

IZBICA

W pomoc Ukraińcom prężnie zaangażowało się miasto i gmina Izbica. Już kilka dni po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą do Izbicy przyjechali pierwsi uchodźcy. Burmistrz Jerzy Lewczuk na szybko zorganizował 12 miejsc noclegowych w komfortowych warunkach. – Serce się raduje, że można pomóc – mówi Lewczuk. – Oprócz dachu nad głową nasi goście, w tym również dzieci, dostali gorący posiłek przyrządzony przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz moją żonę.

Burmistrz zorganizował też spacer po Izbicy. Pomocną dłoń wyciągnęło KGW Izbica. Panie w świetlicy klubu sportowego „Ruch” przygotowały miejsca noclegowe dla uchodźców, dary i ciepłe posiłki. Uchodźców wspierają też ochotnicze straże pożarnego. Druhowie z Tarnogóry zorganizowali zbiórkę darów.

ŁOPIENNIK GÓRNY

Na terenie gminy Łopiennik Górny w remizie strażackiej w Olszance zorganizowano pierwsze w powiecie krasnostawskim miejsce noclegowe dla ośmiu osób z Ukrainy.

– Gmina zabezpieczyła naszym sąsiadom miejsca noclegowe oraz wyżywienie. Mieszkańcy przekazali sprzęt elektroniczny i AGD oraz zainstalowano go w miejscu pobytu. Jest też zapewniony bezpłatny dostęp do sieci internetowej. Rozumiem, że w tej sytuacji pełnej niepokoju, złości i niezrozumienia działań agresora jesteśmy gotowi do działania i pomagania ale ważne, by nasze działania były celowe i skoordynowane – informuje wójt Artur Sawa.

Gmina Łopiennik Górny włączyła się do zbiórki „Pomoc Ukrainie”. Wszystkie dary mieszkańcy mogą dostarczać do Gminnego Ośrodka Kultury. Pomaga, kto tylko może. Panie z Klubu Senior+ przygotowały ponad 600 sztuk pierogów, które zostały rozdane potrzebującym osobom. Przekazały również dary rzeczowe.

GORZKÓW

Zbiórkę darów prowadzi też gmina Gorzków. Artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia, dla dzieci i środki pierwszej potrzeby można dostarczać do GOPS lub Centrum Społeczno-Kulturalnego. – Przygotowaliśmy również miejsca noclegowe – mówi Marek Kasprzak, wójt gminy. – Do tego celu przystosowaliśmy remizę strażacką w Bobrowym. Możemy tam pomieścić około 20 osób.

Pomocy uchodźcom z Ukrainy udzielili też mieszkańcy Gorzkowa, którzy przyjęli wiele osób do swoich domów.

ŻÓŁKIEWKA

Wójt Gminy Żółkiewka i Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Żółkiewki ogłosili zbiórkę dla Polaków i uchodźców dotkniętych wojną w Żółkwi i obwodzie Lwowskim na Ukrainie. Najbardziej potrzebne są produkty żywnościowe o długim terminie przydatności do spożycia, środki higieniczne, leki bez recepty, środki opatrunkowe, środki na oparzenia, koce, śpiwory, karimaty, pościel. Wszystkie dary są przyjmowane w remizie strażackiej w Żółkiewce.

RUDNIK

W Rudniku dary są przyjmowane w sali gimnastycznej. Dostarczane są żywność, środki czystości, higieny, kosmetyki. Pierwszy transport wyruszył w minionym tygodniu. Jak tłumaczy wójt Paweł Kucharczyk, jeśli zajdzie taka potrzeba, że uchodźcom trzeba będzie zapewnić dach nad głową, gmina przystosuje do tego celu właśnie salę gimnastyczną. – Są tam toalety, łazienka, obiekt jest ogrzewany. Do tymczasowego mieszkania warunki są dobre. Innych miejsc, gdzie możemy zorganizować noclegi, na terenie gminy nie mamy – mówi wójt Kucharczyk.

FAJSŁAWICE

Do Fajsławic już 26 lutego przyjechała kilkudziesięcioosobowa grupa ukraińskich uchodźców. Osoby te miały zapewnione podstawowe warunki do zamieszkania, niezbędne środki do higieny osobistej, odzież i wyżywienie.

W Centrum Pomocy Produktu Lokalnego w Boniewie powstał Punkt Pomocy Ukrainie. Tu zostało przygotowanych 20 miejsc noclegowych dla uchodźców. Tam też jest organizowana zbiórka niezbędnych rzeczy. Każdy mieszkaniec może przekazać na zbiórkę podstawowe artykuły takie jak: koce, śpiwory, poduszki do wyposażenia łóżek polowych, środki pielęgnacyjne i higieniczne, pasty i szczoteczki do zębów, ręczniki, pościel, wodę, żywność puszkowaną o długim terminie przydatności. Ze zgromadzonych materiałów korzystają uchodźcy, którzy zatrzymali się w prywatnych domach mieszkańców gminy Fajsławice. Ponadto ze zgromadzonych w szybkim tempie darów, przygotowane zostały paczki żywnościowe, które wraz ze środkami medycznymi trafiły na granicę polsko-ukraińską w Dorohusku i Hrubieszowie. W zbiórkę zaangażowanych jest wiele osób – lokalne koła gospodyń wiejskich, które w swoich miejscowościach organizują zbiórki, przedsiębiorcy z terenu gminy oraz mieszkańcy.

KRAŚNICZYN

Kraśniczyn przygotował miejsce dla uchodźców w budynku Szkoły Filialnej w Surhowie. – Ma ono przypomnieć choć namiastkę domu i bezpiecznego schronienia – twierdzi wójt Monika Grzesiuk. Budynek został posprzątany, przygotowano trzy pomieszczenia do zamieszkania dla 25 osób, jadalnię i salę gimnastyczną na potrzeby organizacji czasu wolnego i zabawy dla dzieci. – Zakupiliśmy pralkę automatyczną, mikrofalówkę, naczynia kuchenne, 30 kompletów pościeli, lodówkę. Sprawdzone zostały instalacje wod-kan, gazowe i elektryczne. Otrzymaliśmy też 15 łóżek polowych, niebawem dojadą kolejne. Wielkie słowa podziękowania kierujemy w stronę pracowników urzędu gminy, Szkoły Podstawowej, GOPS, radnych, sołtysów, strażaków z OSP, Domu Kultury, a także proboszczów parafii w Surhowie i Kraśniczynie. Największe słowa uznania przekazuję naszym mieszkańcom za tak duży odzew w postaci wsparcia zbiórki na rzecz uchodźców.

SIENNICA RÓŻANA

Na to, co dzieje się na Ukrainie, odpowiedziała też gmina Siennica Różana, która postanowiła pomóc uciekinierom, szczególnie matkom z dziećmi. Centrum Kultury uruchomiło punkt, gdzie można dostarczać potrzebne im rzeczy.

Mieszkańcy gminy Siennica Różana, którzy chcą pomóc uchodźcom z Ukrainy, przekazując dary rzeczowe, nie muszą ich nigdzie dostarczać. Transport organizuje samorząd we współpracy z miejscowymi jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej. – Na pojedyncze wezwania nie możemy od razu reagować, ale jeśli zbierze się kilka rodzin, które mają do przekazania żywność czy artykuły higieniczne, powinny to zgłosić do urzędu gminy – mówi wójt Leszek Proskura. – Już po kilku dniach widać, że nasi mieszkańcy nie są obojętni na los uciekających przed wojną. Reagują również niektóre, współpracujące z gminą lub innymi podmiotami z naszego terenu firmy.

Dla uchodźców z Ukrainy są potrzebne przede wszystkim: żywność, środki czystości i higieny osobistej, koce i pościel. Zbierać można również odzież, ale tylko nową. – Wszystko w miarę możliwości będzie przekazywane na granicę oraz dla rodzin z Ukrainy, które już osiedlają się w gminie Siennica Różana. Na razie jest to około 30 kobiet i dzieci, ale należy się liczyć z tym, że ich liczba będzie się zwiększać, dlatego pomoc nadal będzie potrzebna – podkreśla wójt Proskura.

Poza zbiórkami rozpoczęła się aklimatyzacja nowych mieszkańców. Na przykład grupa dzieci bierze udział w zajęciach piłkarskich, organizowanych przez klub sportowy „Znicz” Siennica Różana. (ps)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSamoobsługowe magazyny na rzeczy – poznaj ich zalety
Następny artykułMilion dzieci uciekło z Ukrainy przed wojną