A A+ A++

Pierwszy wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej ze stanowiska składał już w maju 2020 roku Grzegorz Podżorny, przedstawiciel Kukiz’15 w Radzie Mediów Narodowych. Zrezygnował on jednak z pełnienia funkcji, w liście do prezydenta Andrzeja Dudy tłumaczył, że działanie rady charakteryzuje się „chaosem i zaspokajaniem bieżących partyjnych potrzeb”.

Jego wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej był związany z aferą wokół Listy Przebojów Trójki i zamieszaniem wokół piosenki Kazika „Twój ból jest większy niż mój”. Po tym wydarzeniu z rozgłośnią rozstali się Marek Niedźwiecki, Hirek Wrona i Marcin Kydryński, a od stacji odcięło się wielu muzyków. Ostatecznie krótko potem rozpoczęto prace nad stworzeniem Radia Nowy Świat, a od niedawna nadaje również Radio 357.

Braun kilka razy wnioskował już o odwołanie

Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun od początku popierał wniosek Podżornego o odwołanie prezes Polskiego Radia. Po jego odejściu z RMN kilkakrotnie składał jeszcze pisma w tej sprawie do przewodniczącego Rady Krzysztofa Czabańskiego i wnioskował o przyjęcie punktu o odwołaniu szefowej publicznej rozgłośni do porządku obrad. Za każdym razem wniosek nie uzyskiwał jednak poparcia większości członków RMN, którą stanowią politycy powiązani ze Zjednoczoną Prawicą.

Po opublikowaniu informacji w sprawie wyników słuchalności stacji radiowych, Braun zdecydował się złożyć wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej jeszcze raz. Powodem jest spadek słuchalności Programu III, który w IV kwartale 2020 roku miał jedynie 2,4 proc. udziału w rynku słuchalności. To najniższy wynik stacji w historii badania Radio Track. Po raz pierwszy wyprzedziło ją radio Tok FM.

W liście do przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego do którego treści dotarliśmy czytamy: – Wedle opublikowanych ostatnio danych badań Radio Track, w czwartym kwartale 2020 roku Program Trzeci Polskiego Radia Trójka miał jedynie 2,4 proc. udziału w rynku słuchalności, to po raz kolejny najniższy wynik stacji w historii. Spadek odnotował również Program I.  Pozwalam sobie przypomnieć, że od kilku miesięcy oczekuje na merytoryczne rozpatrzenie przez Radę Mediów Narodowych wniosek o odwołanie prezes zarządu Polskiego Radia, p. Agnieszki Kamińskiej, złożony jeszcze przez p. Grzegorza Podżornego, a następnie wielokrotnie ponawiany przeze mnie – zwraca uwagę Juliusz Braun.

W związku z tym członek RMN ponownie prosi o wprowadzenie do porządku obrad najbliższego posiedzenia Rady Mediów Narodowych punktu dotyczącego „rozpatrzenia wniosku o odwołanie p. Agnieszki Kamińskiej z funkcji prezesa zarządu Polskiego Radia”. – Ponawiam również mój wniosek, by jednocześnie RMN  ogłosiła otwarty konkurs na  prezesa zarządu Polskiego Radia – zaznacza Juliusz Braun.

Agnieszka Kamińska jest prezesem Polskiego Radia od 22 stycznia 2020 roku. Na stanowisku zastąpiła Andrzeja Rogoyskiego.

– W Trzecim Programie Polskiego Radia „Trójce” od kilkudziesięciu lat nic się nie zmieniało. Te same osoby prowadziły w ten sam sposób te same audycje. I tak przez 40 lat. Zmieniają się słuchacze i ich preferencje, konkurencja cały czas coś zmienia i wprowadza nowości. Na sugestie, że trzeba coś zmienić, bo spada słuchalność, właściwie nie było żadnej reakcji. A teraz słyszymy: „To jest nasz domek. Oddajcie nam naszą >>Trójkę<<. Ale przecież Program Trzeci nie jest własnością żadnej grupki pracowników. Program Trzeci to radio publiczne – mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w jednym z wywiadów.

Nowy szef Trójki

Od października Trójka ma nową ramówkę, przygotowaną przez władze stacji powołane w sierpniu. Wcześniej z rozgłośną pożegnało się kilkudziesięciu wieloletnich dziennikarzy: Wojciech Mann w marcu, kilka osób w po unieważnieniu w maju wydania Listy Przebojów wygranego przez piosenkę Kazika Staszewskiego, a kolejna grupa po tym, jak w sierpniu ze stanowiska dyrektora Trójki zdymisjonowano Kubę Strzyczkowskiego. Nowym szefem Trójki został Michał Narkiewicz-Jodko, który zdecydował o wymianie większości zespołu Trójki. Zapadła też decyzja, że w jej ramówce ma być więcej muzyki i kultury, a mniej polityki.

Tymczasem słuchacze Trójki dostali alternatywę w postaci dwóch internetowych rozgłośni, którą stworzyli byli dziennikarze PR3.

W lipcu ruszyło Radio Nowy Świat, a kilka dni temu wystartowało Radio 357. Rozgłośnie te utrzymują się z wpłat od słuchaczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułWłaściciel Stokrotki wprowadza do Polski internetowy sklep spożywczy Barbora
Następny artykułMurawa na stadionie 'Chojniczanki' nie jest podgrzewana