A A+ A++

Chorzowski „Batko” wraz z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej po raz trzeci w historii zorganizował Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Celem jest upamiętnienie i rozpowszechnianie wiedzy o marszach śmierci z obozu Auschwitz-Birkenau w styczniu 1945 roku.

To już trzeci raz, gdy chorzowski Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko organizuje Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. To projekt edukacyjno-sportowy, któremu przyświeca pamięć i promocja wiedzy o marszach śmierci, w których w styczniu 1945 roku naziści wyprowadzili więźniów obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz–Birkenau, a także jego podobozów w głąb III Rzeszy.

17 stycznia 1945 r. z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau do Wodzisławia Śląskiego wyruszył „marsz śmierci”. W momencie zarządzenia tzw. ewakuacji rozkaz dotyczył aż 56 000 więźniów, mimo że zima 1944/45 była wyjątkowo śnieżna i mroźna.

Na samej trasie marszu zginęło co najmniej sześćset osób, znacznie więcej zostało zamordowanych przez Niemców poza drogą przemarszu i w masowych egzekucjach. Według szacunków badaczy łącznie podczas marszu zginęło około 15 tysięcy więźniów.

III Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju rusza 21 stycznia. Uczniowie upamiętnią „marsze śmierci”

Już w piątek 21 stycznia 2022 roku odbędzie się trzecia edycja Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju na rzecz upamiętnienia tych dramatycznych wydarzeń sprzed 77 lat.

– Kilkudziesięciu uczniów z kilkunastu szkół z Chorzowa, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic i Gliwic upamiętni ofiary „marszu śmierci”, pędzonego z Oświęcimia do Gliwic w ramach akcji ewakuacyjnej KL Auschwitz, przeprowadzonej w styczniu 1945 r. Podobnie jak dwa lata temu uczestnicy wczesnym rankiem oddadzą hołd wszystkim ofiarom obozu oświęcimskiego pod „ścianą śmierci” przy Bloku 11, następnie spod przyobozowej mogiły ostatnich ofiar KL Auschwitz ze światłem pokoju wyruszą biegiem sztafetowym na trakt oświęcimsko-gliwicki – wyjaśnia katowicki oddział IPN.

Podczas biegu uczestnicy będą łączyć symbolicznym światłem miejsca pamięci powiązane z „marszem śmierci”. W organizacji biegu pomagają lokalne władze i społeczności powiatu bieruńsko-lędzińskiego, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic oraz Gliwic.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, starosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego Bernard Bednorz, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, prezydent Chorzowa i dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Andrzej Sznajder.

To jednak nie wszystko. Za tydzień, 28 stycznia w auli im bł. ks. Jana Machy, w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie odbędzie się specjalna konferencja popularnonaukowa, będąca podsumowaniem biegu. Projektowi towarzyszy również konkurs literacko-plastyczno-fotograficzny dla młodzieży szkolnej, „Auschwitz nie spadło z nieba, nie bądźcie obojętni”, organizowany przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJakub Popiwczak: Zrobiliśmy to, co do nas należało
Następny artykułUtrudnienia na trasie Oleśnica – Wrocław. Ciężarówka zablokowała drogę w kierunku S8