A A+ A++

Naukowcy z portugalskiego Instytutu Medycyny Molekularnej (IMM) i innych ośrodków z tego kraju pokazali, że 90 proc. osób po przejściu COVID-19 ma w organizmie przeciwciała skierowane przeciwko koronawirusowi do siedmiu miesięcy od zachorowania.

Autorzy badania opisanego na łamach „European Journal of Immunology” zaplanowali je już na początku pandemii. W celu jego przeprowadzenia opracowali specjalny immunologiczny test. Z jego pomocą przebadali 300 chorych na COVID-19 pacjentów szpitali i pracowników służby zdrowia oraz 200 ochotników, którzy także przeszli chorobę.

– Nasz system odpornościowy rozpoznaje, że SARS-CoV-2 jest groźny i w odpowiedzi na to wytwarza przeciwciała, które pomagają walczyć z wirusem. Wyniki tego, przekrojowego badania pokazują klasyczny schemat z szybkim wzrostem poziomu przeciwciał w pierwszych 3 tygodniach po pojawieniu się objawów COVID-19 i jak można się spodziewać, późniejszy spadek do średniego poziomu – wyjaśnia jeden z autorów publikacji dr Marc Veldhoen.

– We wczesnej fazie odpowiedzi mężczyźni produkują zwykle więcej przeciwciał niż kobiety, ale stężenia wyrównują się w czasie ustępowania choroby i u obu płci są podobne w kolejnych miesiącach od infekcji SARS-CoV-2 – dodaje badacz.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ>>>

Jednocześnie naukowcy zauważyli wyższe stężenie przeciwciał w ostrej fazie u osób z ciężkim przebiegiem zakażenia. Okazało się też, że wiek nie miał większego znaczenia, jeśli chodzi o obecność i stężenie przeciwciał.

Portugalski zespół sprawdził też, czy obecne po przechorowaniu przeciwciała potrafią zwalczać wirusa.

– Choć zauważyliśmy następujący z czasem spadek ilości przeciwciał, wyniki testu sprawdzającego działanie przeciwciał pokazały silną aktywność neutralizującą wirusa utrzymującą się do siedmiu miesięcy po infekcji, w dużej populacji osób zainfekowanych wcześniej wirusem – opowiada dr Veldhoen.

Naukowcy udostępni … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlack Friday 2020 – jak i gdzie zrobić bezpieczne zakupy?
Następny artykułZwycięzcy konkursu „Zielony balkon, zielony ogródek” otrzymali pamiątkowe tablice