A A+ A++

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyraża stanowczy protest przeciwko trybowi prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. – Nie ma zgody lekarzy i lekarzy dentystów na taki tryb procedowania tej istotnej ustawy oraz na nieliczenie się z głosem środowisk medycznych – podkreślono w przyjętym w piątek stanowisku. 

W dniu 10 stycznia 2020 r. Prezydium NRL podjęło stanowisko w sprawie trybu prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyraziło stanowczy protest przeciwko trybowi prac legislacyjnych nad projektem ww. ustawy, mającej fundamentalne znaczenie dla systemu ochrony zdrowia, a przede wszystkim dla samych lekarzy i lekarzy dentystów. 

Jak podkreśla samorząd lekarski, opublikowany 9 stycznia 2020 r., na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji projekt ww. ustawy Znamy treść projektu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zasadniczo różni się od przedstawionego w czerwcu 2019 r. do konsultacji publicznych oraz nie uwzględnia zdecydowanej większości merytorycznych uwag zgłoszonych przez samorząd lekarski oraz innych interesariuszy w toku tych konsultacji.

– Przyjęty przez Radę Ministrów projekt Rząd przyjął projekt noweli ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty jest zupełnie inny niż ten, który został przedstawiony do konsultacji Naczelnej Izbie Lekarskiej. Jestem zaskoczony, że tak ważna nowelizacja ustawy, jednej z najważniejszych ustaw, która wpływa na funkcjonowanie ochrony zdrowia w Polsce, uległa tak dużym zmianom bez opinii środowiska lekarskiego – zaznaczył Prezes NRL Andrzej Matyja.

– Dlatego też Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wystosowało apel do Sejmowej Komisji Zdrowia o powołanie specjalnej Podkomisji do rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Prace takiej podkomisji pozwoliłyby na szczegółową i wnikliwą analizę przyjętego przez Rząd projektu nowelizacji oraz zgłoszenie uwag i ich argumentację przez samorząd lekarski – dodał A.Matyja.

– Nie ma zgody lekarzy i lekarzy dentystów na taki tryb procedowania tej istotnej ustawy oraz na nieliczenie się z głosem środowisk medycznych – podkreśla samorząd lekarski.

BPO

Polecamy także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie było chętnych, by uruchomić nowe połączenia w regionie
Następny artykułUczniowie z woj. lubelskiego zaczynają ferie zimowe. Policja radzi, jak spędzić je bezpiecznie