A A+ A++

Przypomnijmy – według pomysłu polityków partii rządzącej na Mazowszu powinny być dwa województwa. Stolicą pierwszego miałaby być Warszawa, a drugiego (wszystko wokół Warszawy i najbliższych powiatów) – prawdopodobnie Radom. W obu województwach byłyby konieczne ponowne wybory do sejmików.

Głośne „nie” słychać ze strony marszałka Adama Struzika.

Również prezydent Płocka nie jest przychylny podziałowi województwa. W stanowisku podpisanym już m.in. przez Andrzeja Nowakowskiego, wiceprezydentów: Romana Siemiątkowskiego, Jacka Terebusa i Piotra Dyśkiewicza, dyrektorkę wydziału rozwoju i polityki gospodarczej miasta Anetę Pomianowską-Molak czytamy:

„W związku z medialnymi doniesieniami i wypowiedziami polityków partii rządzącej dotyczącymi prób rozbicia Mazowsza i chęci ustanowienia stolicy nowo powstałego województwa w Radomiu, Rada Miasta Płocka stanowczo sprzeciwia się tym dążeniom i wyraża stanowisko w kwestii zachowania integralności województwa mazowieckiego i powstrzymania planów podziału województwa na dwa odrębne regiony. Nasze miasto jest częścią mazowieckiej wspólnoty regionalnej, którą współtworzy od 1999 r. To również dzięki wysiłkom mieszkańców naszych »małych ojczyzn« województwo mazowieckie jest w czołówce najsilniejszych gospodarczo regionów i liderem polskich województw. Uważamy, że Mazowsze oraz jego mieszkańcy zasługują na szansę dalszego rozwoju swojego regionu. Nie godzimy się na arbitralne rozstrzyganie o naszym losie za naszymi plecami oraz plecami mieszkańców”.

W stanowisku radni będą też mogli wyrazić zaniepokojenie konsekwencjami ewentualnego podziału.

Tym bardziej że nowe małe województwo z Warszawą jako stolicą, posiadające wysokie dochody własne, będzie „skazane” na wpłacenie „gigantycznej kwoty” tzw. janosikowego na rzecz pozostałych 16 województw. Drugie zaś, to bez Warszawy, otrzyma swoją część „janosikowego”, ale będzie to „nieporównywalnie mniej środków finansowych niż obecne organy samorządu województwa mazowieckiego przekazują na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dróg, organizacją przewozów kolejowych, utrzymaniem instytucji kultury i szpitali, zlokalizowanych na tym terenie. W konsekwencji, przy znacząco obniżonym poziomie dochodów, konieczne będzie pokrywanie kosztów funkcjonowania »zdublowanej« administracji samorządowej do obsługi zadań o charakterze wojewódzkim, co znacząco wpłynie na możliwości wydatkowe w obszarze usług publicznych, m.in. ochrony zdrowia, edukacji publicznej, ochrony środowiska, przeciwdziałania bezrobociu, pomocy społecznej, polityki prorodzinnej, utrzymania dróg wojewódzkich i połączeń kolejowych”.

W stanowisku zwraca się też uwagę na konieczność „olbrzymich i kosztownych zmian w strategicznych dokumentach wszystkich samorządów”. Co więcej, w tej sprawie wskazane są szerokie konsultacje społeczne, dalsze procedowanie powinno być uzależnione od decyzji mieszkańców.

Stanowisko – jeśli zaaprobują je radni – zostanie przekazane premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, prezydentowi Andrzejowi Dudzie, marszałkom sejmu i senatu, posłom i senatorom z terenu Mazowsza, wojewodzie mazowieckiemu, Związkowi Województw RP, Związkowi Miast Polskich, Związkowi Powiatów Polskich, Związkowi Gmin Wiejskich.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Opole: Podsumowanie ferii 2021 – niecodzienne wyzwania i codzienne obowiązki
Następny artykułBrave to pierwsza przeglądarka ze wsparciem IPFS