To przede wszystkim zasługa pomysłodawców, którymi są: Zdzisław Miękus, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, będący jednocześnie dyrektorem organizacyjnym wydarzenia i prof. dr hab. Tomasz Kudyk, dyrektor artystyczny Festiwalu.
Ich wspólna pasja i wizja stworzenia w Opocznie niesztampowego formatu muzycznego doprowadziły do tego, że miasto i Gmina Opoczno stają się rozpoznawalną marką wśród sympatyków i koneserów jazzu.
W trakcie dwóch dni festiwalowych przed publicznością wystąpiła prawdziwa plejada gwiazd: krakowska grupa Mateusz Pałka Trio, inspirująca się w swojej twórczości folklorem europejskim, jazzem i muzyką klasyczną, Krystyna Stańko (jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce), której na scenie MDK towarzyszył zespół, Beata Przybytek (uznawana za jeden z najciekawszych polskich głosów) z zespołem i mistrzowie w swojej dziedzinie – zespół KROKE, początkowo kojarzony z muzyką klezmerską, który w swojej artystycznej pracy inspiruje się muzyką etniczną.
– Już od czterech lat kwiecień w Opocznie stoi pod znakiem muzyki jazzowej na najwyższym światowym poziomie. To zasługa wielu osób – samorządu Gminy Opoczno z burmistrzami: Dariuszem Kosno i Tomaszem Łuczkowskim, pracowników i przyjaciół Miejskiego Domu Kultury oraz miłośników jazzu, zaangażowanych w organizację Festiwalu Jazowego. To dzięki nim w Opocznie gościmy największe osobowości polskiej sceny jazzowej, których nazwiska są odmieniane na całym świecie, na największych i najważniejszych festiwalach muzycznych – podkreśla Z. Miękus.
– Festiwal jest projektem mającym na celu edukację muzyczną przygotowującą widzów i słuchaczy do świadomego odbioru tego gatunku muzycznego – również w zakresie improwizacji. Naszym założeniem jest, aby wydarzenie stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych na jazzowej scenie muzycznej. Poprzednie edycje pokazały, że jest to możliwe. Warto podkreślić również, że sam Festiwal aspiruje do rangi jednego z ważniejszych w kulturze w naszym kraju – dodaje prof. dr hab. T. Kudyk.
Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty muzyczne, jam session i wystawa pt. KIND OF MILES autorstwa Piotra Gajdy.
Patronat medialny nad Festiwalem objęły redakcje: Jazz Forum, Jazz Press, TVP3 Łódź, Radio Plus Radom, Radio Parada, TOP – Tygodnik Opoczyński, Dziennik Łódzki.
Sponsorami, mecenasami opoczyńskiej kultury poodczas tegorocznej edycji Festiwalu Jazzowego byli: Bank Spółdzielczy w Opocznie, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Opocznie Spółka z o. o., PKP Intercity REMTRAK Spółka z o.o., AGRO-WIKT, BLACH-POL, Zakład Ceramiki Budowlanej OWCZARY, Pamexpol, Poltank, „Majsterek” Leszek Majsterek, Galeria Decoro
– Halina Majsterek, OPTEX, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Nowakowski Sp. z o.o., Firma Szkoleniowa AT, Piekarnia – Cukiernia CHAŁADAJ, Verkatto Sp.z o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z. o.o. w Opocznie, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Spółka z o.o. w Opocznie, ESS AUDIO, JBL, Nowak Sound, Hotel PARK.
Wydarzenie poprowadził Marcin Strumiłło.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS